طرح پیش فروش خودرو در کما

به گزارش رکنا، با گذشت نزدیک به یک ‌ماه از اجرای طرح فروش فوق‌العاده خودرو و چند روز از نخستین مرحله پیش‌فروش محصولات ایران‌خودرو و سایپا، عرضه محدود و مشکلات تکمیل فرایند خودروهای ثبت‌نامی توسط برندگان قرعه‌کشی زمینه کاهش اثرگذاری این طرح بر ساماندهی بازار خودرو و گلایه مشتریان را فراهم کرده است. از سوی دیگر تغییرات پی‌درپی ضوابط پیش‌ثبت‌نام و تکمیل فرایند ثبت‌نام و خرید این خودروها و نبود تضمین برای تحویل به‌موقع این خودروها به مشتریان، شرایطی را رقم زده که کارشناسان و فعالان بازار از اثربخشی ناچیز این شیوه عرضه بر کاهش فاصله نرخ مصوب و حاشیه بازار این خودروها خبر می‌دهند. این در حالی است که دیروز رئیس‌جمهوری به نقل از سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت از تکمیل و عرضه 45هزار خودرو ناقص خودروسازان در هفته‌های آینده خبر داد که در اختیار خریداران آن قرار خواهد گرفت. حسن روحانی در جلسه هیأت دولت تأکید کرد: در تولید خودرو و از ابتدای سال‌جاری تاکنون، افزون بر 18درصد رشد تولید در کشور محقق شده است.

قفل‌شدن سامانه تکمیل وجه خودرو

تأکید کارگروه تنظیم بازار خودرو بر اثربخشی اجرای طرح فروش فوق‌العاده در توقف سیر صعودی قیمت خودرو در حاشیه بازار در حالی است که بسیاری از برندگان قبلی طرح فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش کنونی خودروسازان در تماس با روزنامه همشهری یا انتشار مطالبی در فضای مجازی از نبود امکان تکمیل فرایند ثبت‌نام پرداخت وجه خرید خودروهای ثبت‌نامی باوجود ضرب‌الاجل خودروسازان برای تکمیل هر‌چه سریع‌تر وجه خرید این خودروها گلایه و انتقاد کردند. یکی از برندگان قرعه‌کشی محصولات ایران‌خودرو با انتشار پیامی اعلام کرد: «ما برنده قرعه‌کشی خودرو شدیم اما وقتی وارد مرحله تکمیل وجه می‌شویم، با ارورهای عجیب‌وغریب روبه‌رو می‌شویم». این انتقادها نسبت به مشکلات تکمیل پرداخت وجه خرید خودروهای ثبت‌نامی موجب شد تا ایران‌خودرو طی اطلاعیه‌ای با ارائه توضیحاتی در مورد مشکلات سامانه ثبت‌نام خودرو این شرکت اعلام کند: در پی سؤال برخی از منتخبان قرعه‌کشی اخیر ایران‌خودرو (پیش‌فروش یکساله) درخصوص عدم‌امکان واریز وجه در پنل کاربری خود، منتخبان باید در مفاد فرایند واریز وجه خودروی خود، بخشنامه‌های قبلی این شرکت را در این مورد رعایت کنند.

در این اطلاعیه‌‌ اعلام شده که طبق مصوبه کمیته خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت که براساس آن مفاد بخشنامه برنامه پیش‌فروش شرکت ایران‌خودرو تنظیم، اعلام و اطلاع‌رسانی شده است، مقررشده تا پرداخت وجوه صرفا از کارت‌های بانکی متعلق به فرد منتخب انجام شود. لذا توصیه می‌شود، منتخبان در رعایت این شرط، از کارت‌بانکی که قبلا در سامانه امتا، تعلق آن به ایشان احراز شده است، برای واریز وجه استفاده کنند. بدیهی است که استفاده از کارت‌بانکی سایر اشخاص امکان‌پذیر نیست. این اطلاعیه در شرایطی منتشر شد که برخی خریداران محصولات ایران‌خودرو و سایپا، همچنان از نبود امکان تکمیل وجه خرید حتی از طریق کارت‌بانکی احراز هویت شده در سامانه امتا گلایه و انتقاد می‌کنند.

شروط تازه برای ثبت‌نام

شمارش معکوس برای تحویل نخستین سری خودروهای ثبت‌نامی در طرح فروش فوق‌العاده به مشتریان در حالی آغاز شده است که تقاضای 7میلیونی برای خرید 25هزار خودرو در طرح فروش فوق‌العاده و ثبت‌نام بیش از یک‌میلیون و 500هزار نفر برای پیش‌فروش یکساله اخیر محصولات ایران‌خودرو موجب شد تا کمیته خودرو در نشست اخیر خود با تغییر ضوابط ثبت‌نام، شروط تازه‌ای را برای مشتریان این خودروها تعیین کند.

در این نشست، پیش‌شرط مدت‌زمان عدم‌خرید خودرو از ایران‌خودرو و سایپا از 36‌ماه در مرحله نخست فروش فوق‌العاده به 48‌ماه افزایش یافت و شرط دارا نبودن پلاک فعال از شخص متقاضی نیز به همه اعضای خانواده متقاضیان خرید خودرو از طریق طرح فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش بلندمدت تابستانی شرکت‌های خودروسازی تعمیم یافت تا بازهم دایره متقاضیان خرید خودرو با این شیوه عرضه محدودتر شود. در هر خانواده، شروط جدید برای ثبت‌نام متقاضیان درفروش فوق‌العاده تابستان خودروسازان تعیین شد. علاوه بر این شروط، احتمال فروش وکالت‌نامه‌ای حواله خودروهای ثبت‌نامی به چند نفر موجب شد تا متولیان تنظیم بازار و مدیران شرکت‌های خودروسازی هرگونه فروش حواله این خودروها را جرم تلقی کنند.

به‌نحوی‌که رئیس دفتر مرکزی حقوقی سایپا نسبت به انجام هرگونه معامله حواله خودروهای عرضه‌شده در طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش یکساله محصولات این گروه خودروسازی هشدار داد. محمدهاشم سمتی‌ افزود: سند مالکیت خودروهای عرضه‌شده در این طرح‌های فروش، به‌مدت یک سال در رهن و نزد خودروساز باقی می‌ماند و معامله این خودروها از سوی دولت و نهادهای ذیربط به رسمیت شناخته نخواهد شد. او‌ گفت: همچنین سایپا محصولات عرضه‌شده در طرح‌های فروش فوق‌العاده و پیش‌فروش یکساله را فقط به شخص خریدار تحویل خواهد داد.

نبود تضمین تحویل خودروهای ثبت‌نامی

کاهش شدید عرضه و تعهدات معوق خودروسازان در تحویل خودروهای ثبت‌نامی قبلی مشتریان در شرایطی یکی از عوامل اصلی رشد قیمت خودرو در حاشیه بازار تلقی می‌شود که رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در نشست خبری اخیر خود درباره تحویل خودروهای پیش‌فروش خودروسازان اعلام کرد: اینکه سازمان حمایت برای تمام قراردادهای خودرویی تضمین دهد خودروسازان به‌موقع به وعده‌هایشان عمل کنند، امری ناممکن است.

عباس تابش، در پاسخ به این پرسش که چه ضمانت اجرایی وجود دارد که خودروسازان به تعهدات خود در تحویل خودروهای ثبت‌نامی عمل کنند، ‌به تجارت‌نیوز گفت: اینکه سازمان حمایت برای تمام قراردادهای خودرویی تضمین دهد خودروسازان به‌موقع به وعده‌هایشان عمل کنند، امری ناممکن است. اوگفت: اگر خودروسازی اعلام کرده باشد که یک خودرویی را در تاریخی مشخص تحویل خواهد داد و به وعده‌اش عمل نکند، براساس قانون، مشمول برخورد خواهد شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟