مرگ تلخ مرد همدانی در خانه + علت مرگ

مدیرکل پزشکی قانونی همدان گفت: مرد ۲۷ ساله در منطقه «یکن آباد» شهرستان بهار بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن جان خود را از دست داد.

به گزارش رکنا، ارتین کمالی بیان کرد: شب گذشته پس از کاهش دما شهروندی اقدام به استفاده از وسایل گرمایشی برای گرم نگه داشتن خود کرده بود که بی احتیاطی در استفاده از این وسیله گرمایشی و متصاعد شدن گاز مونوکسید کربن سبب مسمومیت و مرگ این مرد جوان شد.

وی اضافه کرد: با وجود هشدارهای مکرر و بیان نکات ضروری در پیشگیری از مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن همچنان آمار قربانی های مرگ خاموش روند رو به رشد دارد و ۲۳ نفر شامل ۱۵ مرد و هشت زن سال گذشته بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در استان همدان جان باختند.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان اظهار داشت: مسمومیت با مونوکسیدکربن به وسیله انواع وسایل گازسوز از جمله بخاری، آبگرمکن، پیک نیک و حتی زغال ایجاد می‌شود و بیشتر در فصل زمستان این اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه علائم گازگرفتگی مانند سرماخوردگی شامل سردرد، سرگیجه و سوزش چشم است تأکید کرد: مونوکسیدکربن در مقادیر کمتر از ۵۰ppm خطری ندارد و بین ۵۰ تا ۱۰۰ ppm می‌تواند سبب ایجاد عوارض نورولوژیک شود.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان افزود: این گاز در مقادیر بیشتر از ۱۰۰ppm خطر مرگ داشته و در مقادیر بالاتر از ۲ هزار ppm نیز سبب مرگ فوری یعنی در کمتر از ۲ دقیقه می‌شود.

کمالی با تأکید بر ضرورت استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد در پیشگیری از این مسمومیت گفت: در صورت استفاده از وسایل گرمایشی مانند بخاری و شومینه، نباید تمامی روزنه‌های جریان هوا در منزل و به ویژه اتاق خواب مسدود شود.

وی ادامه داد: باید از نصب آبگرمکن در حمام، روشن کردن شعله‌های اجاق گاز در آشپزخانه برای گرم نگه داشتن محیط داخل خانه خودداری کرد همچنین کوچک بودن اندازه مجرای خروجی و لوله‌کشی مشترک شومینه برای چند واحد، باعث برگشت دود از شومینه روشن طبقات پایین به داخل شومینه خاموش طبقات بالاتر می‌شود.

مدیرکل پزشکی قانونی همدان افزود: انتهای تمام دودکش‌ها باید حداقل یک متر از سطح پشت بام و یک متر از دیوار جانبی آن فاصله داشته و دارای کلاهک مخصوص به شکل H (اچ) باشد.

کمالی با بیان اینکه دودکش و اتصالات آن باید از جنس مقاوم و بدون هیچگونه منفذ یا نشتی باشد اضافه کرد: شیب لوله‌های افقی در داخل واحدها باید مثبت و روبه بالا و ارتفاع عمودی لوله در بیرون حداقل سه برابر طول افقی آن باشد همچنین قطر لوله دودکش مساوی یا بزرگتر از قطر لوله خروجی دستگاه گازسوز باشد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟