بازداشت 9 اخلال گر اقتصادی در خدابنده

 رئیس کل دادگستری استان زنجان، از بازداشت 9 اخلالگر اقتصادی در حوزه گندم و آرد در شهرستان خدابنده استان زنجان داد.

حجت الاسلام اسماعیل صادقی نیارکی با اعلام این خبر گفت : با توجه به افزایش قیمت گندم و به تبع آن افزایش قیمت آرد، اخبار و گزارشی دال بر افزایش عرضه خارج از شبکه آرد و گندم با حجم گسترده ای در شهرستان خدابنده انجام شده که منتهی به اخلال در نظام اقتصادی شده است.

رئیس کل دادگستری استان زنجان، با بیان اینکه در این خصوص با بررسی‌های بعمل آمده مشخص شد که زنجیره ای بین اتحادیه آرد و نان و کارخانه های آرد و شرکت حمل و نقلی که متصدی انحصاری جابجایی آردها از کارخانه به نانوائی ها هستند تشکیل به نحوی که کیسه های آرد نوع اول و دوم در قالب صدور حواله و اختصاص سهمیه به نانوائی‌ها ارسال شده است.

به گزارش رکنا، وی، با اشاره به اینکه در این راستا رانندگان شرکت حمل و نقل بدون تخلیه کیسه های آرد در مقصد، کیسه های آرد 36000 تومانی و 52000 تومانی به مبلغ 100000 تومان خریداری نموده و در ادامه این کیسه های آرد را به دو روش یعنی یا به اشخاص ثالث به قیمت 200000 تومان می فروختند یا به همان مبدأ یعنی کارخانه عودت می دادند.

عالیترین مقام قضایی استان با تأکید بر اینکه اخلالگران در نظام اقتصادی از تیغ عدالت رهایی نخواهند یافت اظهار داشت: با بررسی حساب‌های مالی اشخاص، گردش مالی آنان که میلیاردی گزارش شده و بر اساس برآوردهای انجام شده هم اکنون کارخانه آرد و نان در خدابنده دارای آرد اضافه موجودی بالغ بر 30 هزار تن است که کارخانه آرد با برگشت این سهمیه ها به همان کارخانه و در قالب سهمیه جدید به نانوائی‌ها، گندم‌های دولتی را برای آرد شدن تحویل کارخانه می دادند و بدون تبدیل با آرد به صورت قاچاق به فروش می رساندند.

صادقی نیارکی با بیان اینکه اتحادیه نانوایان شهرستان خدابنده ضمن مشارکت در این فرایند و ایجاد سهمیه غیر واقعی و اخذ وجوه غیر قانونی از نانوائیها و رانندگان اقدام میکردند بیان داشت: با بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده و اذعان عوامل موصوف و رانندگان مبنی بر اینکه این کار از زمان یارانه ای شدن گندم در جریان بوده و اکنون تشدید شده است.

رئیس کل دادگستری استان خاطر نشان کرد : ضعف در نظارت و کنترل موضوع از سوی حوزه های بازرسی منجر به این امر شده که در حال حاضر تعداد 9 نفر بازداشت و اتهامات سایر افراد و متهمان در دادسرای زنجان در دست بررسی است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟