قایق سوراخ قاچاقچیان به ساحل امن نرسید / پاتک پلیس مشهد به محموله

به گزارش رکنا، مقصدشان مشهد و مبدأ حرکتشان یکی از شهرهای جنوب شرقی کشور بود. انتخاب مسیری طولانی اما امن‌تر که از 4 استان می‌گذشت، شگردی بود که به کار گرفته بودند. این حربه‌ تا نزدیکی‌های مشهد هم کارگر افتاده بود و آن‌ها بدون هیچ مزاحمتی بارکجشان که مملو از اقلام ضایعاتی و بدنه چند قایق سوراخ و شکسته بود را به نزدیکی‌های مقصد رسانده بودند، غافل از اینکه چشمانی بیدار از کیلومترها دورتر آن‌ها را می‌پاید و سایه‌به‌سایه‌شان در حال حرکت است.
پرونده کشف نیم تن موادمخدر در پوشش ضایعات که سردار محمدکاظم تقوی، فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی دیروز آن را رسانه‌ای کرد، از چندی پیش با دریافت هشدارهایی درباره تحرکات مشکوک قاچاقچیان در جنوب و جنوب شرقی کشور آغاز شد.
منابع اطلاعاتی در گزارش‌هایی محرمانه از احتمال جابه‌جایی محموله‌ای بزرگ از موادمخدر به یکی از شهرهای شرقی و احتمالا یکی از مراکز استان‌ها در شمال شرقی کشور خبر می‌دادند.


آغاز رصدهای میدانی
با دریافت این هشدارها، پلیس تخصصی مبارزه با موادمخدر خراسان‌رضوی، طرح ویژه‌ای را در این باره آغاز کردند، آن‌هم در شرایطی که اطلاعات محرمانه تنها یک احتمال قوی را مطرح کرده بود. کارآگاهان مبارزه با موادمخدر پلیس استان که می‌دانستند در پس هر احتمالی ممکن است اتفاقات ناخوشایندی در جریان باشد، این هشدار را جدی گرفتند.
رصدهای میدانی با هماهنگی‌های استانی و میان‌استانی به منظور شناسایی قاچاقچیان آغاز شد. در این مرحله مأموران پایشان را از استان فراتر گذاشتند و چتر اطلاعاتی‌شان را بر روی استان‌های همسایه و جنوبی، گستراندند.


اولین واکنش به تحقیقات جامع پلیس
چند روز پس از آغاز تحقیقات جامع پلیسی که تقریبا نیمی از کشور را در برگرفته بود، نتایج استعلام‌های صورت گرفته، مأموران را به یکی از شهرهای جنوب شرقی کشور کشاند، جایی که احتمال داده می‌شد، محموله سیاه قاچاقچیان از آنجا بارگیری شود.
اما این سؤال که سوداگران مرگ این‌بار با چه حیله‌ای و از کدام مسیر قصد دور زدن خطوط قرمز مشهد را دارند، همچنان در ذهن کارآگاهان پلیس مبارزه با مواد‌مخدر فرماندهی انتظامی خراسان‌رضوی بی‌جواب مانده بود و حل این معما به مثابه گره‌گشایی از کل پرونده بود.
آنچه تا اینجای پرونده مأموران از آن مطمئن بودند، قریب‌الوقوع بودن این جابه‌جایی مرگ‌بار بود و در بروز آن دیگر شکی در میان نبود.

سرنخی مهم از یک قاچاق گسترده
در این میان شاخه‌ای از تحقیقات پلیسی به نتیجه رسید و منابع اطلاعاتی محل بارگیری محموله و شگرد متهمان را شناسایی کردند و در اختیار پلیس خراسان‌رضوی قرار دادند. سرنخی مهم که نشان می‌داد قاچاقچیان موادمخدر را در دل یک بار ضایعاتی پنهان کرده‌اند. اما نگرانی جدیدی به دل کارآگاهان نشست،آن ها متوجه شدند سوداگران مرگ درست در روزهایی که اطلاعات این پرونده در اختیار آن‌ها قرار گرفته بود، سوداگران مرگ محموله‌شان را بارگیری و راهی مقصد کرده‌اند.
گشت‌های نامحسوس در جاده‌های استان و محورهایی که احتمال تردد کامیون حمل ضایعات در آن‌ها متصور بود، راه‌اندازی شد. جست‌و‌جوی تعداد زیادی کامیون و تریلی حمل ضایعات که مقصد بیشترشان کارخانه کمپوست مشهد بود، کاری شاق و زمان‌بر بود، اما منابع خبری اعلام کردند که چند بدنه قایق شکسته نیز در میان این بارها جاساز شده است.


مشاهده قاچاقچیان در جاده
این پرونده که به مراحل پایانی خود نزدیک می‌شد، حساسیت‌های زیادی را در استان برانگیخته بود تا جایی که فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی نیز وارد میدان شده بود و لحظه‌به‌لحظه جزئیات این پرونده در اختیارش قرار می‌گرفت.
تمام دل‌نگرانی‌های چندروزه مأموران زمانی به آرامش رسید که یک گروه گشتی مستقر در یکی از محورهای استان اعلام کردند که خودرو حمل موادمخدر را شناسایی کرده‌اند و به صورت نامحسوس در حال تعقیب آن هستند.
گروه‌هایی از پلیس مبارزه با موادمخدر استان و نیروهای انتظامی به منظور پیشگیری از فرار متهمان طرحی عملیاتی را در دستور کار خود قرار دادند و با هدایت خودرو حمل مواد به نقطه پیش‌بینی شده در اقدامی ضربتی آن را متوقف کردند، البته این کامیون تنها نبود و راه‌پاکن‌هایی نیز آن را مشایعت می‌کردند که آن‌ها هم نتوانستند از تله پلیس بگریزند.


کشف بیش از نیم تن تریاک
فرمانده انتظامی خراسان‌رضوی که دیروز در میان نمایشگاه موادمخدر تازه کشف شده با خبرنگاران گفت‌و‌گو می‌کرد، اعلام کرد که در بازرسی از بار ضایعاتی 525کیلوگرم موادمخدر که در بسته‌بندی‌های توپی و شیشه‌های نوشابه خانواده جاسازی شده بود کشف و ضبط شد.
به گفته سردار محمدکاظم تقوی، تا کنون 4متهم در این باره دستگیر شده‌اند و تحقیقات به منظور شناسایی دیگر عوامل دخیل در این پرونده و همچنین شناسایی بارانداز این محموله در مشهد ادامه دارد.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟