امکانات سازمان زندان ها برای توسعه اشتغال زندانیان استفاده شود

به گزارش رکنا، سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، محمد مهدی حاج محمدی در مراسم تکریم و معارفه مدیرعامل بنیاد تعاون زندانیان افزود: محیط‌های کار و اشتغال فرصت‌های بسیار تأثیرگذاری برای اجرای اصلاحات تربیتی است زیرا بیکاری مقدمه بزهکاری است براین اساس زندانی و خانواده آن‌ها نیاز به حمایت دارند و اگرچه این موضوع دغدغه همه ما است، اما زمان زیادی نداریم.
وی ادامه داد: فرصت اصلاح امور بسیار محدود است و در این دوره جدید، بنیاد تعاون باید از اموال و امکانات سازمان زندان‌ها فقط برای توسعه اشتغال زندانیان استفاده کند و درآمد بنیاد تعاون باید صرف اموری شود که سازمان زندان‌ها تعیین می‌کند که این موضوع نص اصلاح اساسنامه است.
حاج محمدی اضافه کرد: زندانی باید توانمند، بازاجتماعی و اصلاح شود و قرار است به گونه‌ای عمل کنیم که این افراد، شرافتمندانه به زندگی بازگردند. متولی این تحول، بنیاد تعاون زندانیان است. نباید به جای دغدغه امروز زندگی، نگران آینده زندانیان باشیم و به بهانه ساختن فردای زندانی از وضعیت فعلی او غفلت کنیم. عصر جدید بنیاد تعاون قرار است عصر تغییر اولویت‌ها باشد زیرا بیکاری مقدمه بزهکاری است.
رئیس سازمان زندان‌ها اظهارداشت: امروز بحث بر سر اصلاح و تربیت است و محیط‌های کار و اشتغال فرصت‌های بسیار تأثیرگذاری برای اجرای اصلاحات تربیتی است. زندانی قرار است متحول و تربیت شود و بدون شک هرگونه اشتباه و انحراف ما را در تحقق این آرمان او را ناکام می‌گذارد در حالی که ما به انجام فعالیت شفاف، زلال و پاک اعتقاد داریم.
در ادامه این جلسه، رحیم مطهرنژاد مدیرعامل سابق بنیاد تعاون زندانیان، گفت: در این مدت بنیاد تعاون زندانیان تمام تلاش خود را برای برداشتن گام‌های مؤثر به کار بسته است و بیش از ۵۰ میلیارد تومان مالیات، عملکرد و ارزش افزوده را پرداخت کرده که تا پایان سال ۹۵ آن را تسویه و تا سال ۹۷ نیز این مبلغ را تقسیط کرده است.
مطهرنژاد افزود: همچنین بنیاد تعاون زندانیان بیش از ۳۵ میلیارد تومان به انجمن حمایت زندانیان کمک کرده و در ساخت زندان نیز آنچه که وسع بنیاد بود انجام داده است.
در این جلسه، خسرو مختاری مدیرعامل جدید بنیاد تعاون زندانیان، گفت: انتظار از ما تحول است و مدیران تحولگرا باید حمایت شوند و در بستر کار قرار گیرند. برنامه تحولی مستلزم شناخت و باورهای ذهن است و بکارگیری منابع و استفاده درست از آن زمینه‌ساز این تحول به شمار می‌رود. ما باید از امکانات موجود به طور دقیق استفاده کنیم و به دنبال ارتقای جایگاه و رونق فعالیت‌هایمان باشیم.
مرتضوی رئیس هیأت مدیره بنیاد تعاون، با تأکید بر باز اجتماعی کردن زندانیان گفت: در آموزه‌های دینی بر حقوق زندانیان تأکید شده است. زمانی که زندانی مجازات خود را تحمل کرد دیگر نباید دچار محرومیت باشد از سویی دیگر در سند تحول نیز در حوزه بنیاد تعاون به بازنگری در نظام، حرفه‌آموزی و اشتغال توجه شده است.
وی با بیان اینکه مأموریت اصلی بنیاد تعاون زندانیان، تمرکز بر حرفه‌آموزی و اشتغال است، افزود: واقعیت آن است که عدم داشتن درآمد مکفی یکی از علل اصلی جرم به شمار می‌رود و نداشتن درآمد بدان معناست که فرد توانایی لازم را ندارد.
رئیس هیأت مدیره بنیاد تعاون افزود: مضایق اقتصادی با ورودی زندان‌ها رابطه‌ معناداری دارد و باید در حوزه اشتغال، حرفه آموزی گام‌های مؤثری برداریم و به فکر ایجاد درآمد باشیم.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟