دستگیری 5 حفار غیرمجاز در ارومیه

 فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: پنج حفار غیرمجاز محوطه های تاریخی در منطقه بالانج در جنوب غربی ارومیه دستگیر شدند.

به گزارش رکنا، سرهنگ بهزاد حجابی روز سه‌شنبه  افزود: جوامع محلی طی هفته گذشته، گزارش‌هایی مبنی بر فعالیت یک شبکه حفاران غیرمجاز در محوطه تاریخی "جم‌جم" واقع در روستای بزرگ‌آباد از توابع ارومیه را ارسال کردند که بلافاصله اقدامات لازم برای دستگیری آنان در دستور کار قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه حفاران با استفاده از محدودیت‌های مربوط به شیوع بیماری کووید ۱۹ و خلوت بودن این محل‌ها درصدد فرصت طلبی بودند، اضافه کرد: با هماهنگی‌های انجام گرفته با پاسگاه بالانج ارومیه طی یک عملیات هوشمندانه این حفاران غیرمجاز که در حال کاوش به قصد تحصیل اشیا تاریخی بودند، دستگیر شدند.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی با اشاره به ممنوع بودن هرگونه حفاری در حریم آثار تاریخی و برخورد قانونی با متخلفان ادامه داد: در این عملیات از افراد دستگیر شده یک دستگاه فلزیاب، یک دستگاه ردیاب و یک دستگاه خودرو کشف و توقیف شد.

وی گفت: در اطراف این منطقه در گذشته جنگ‌هایی در دوران صفوی رخ داده و حفاران غیر مجاز به گمان اینکه گنجی در این نواحی وجود دارد، اقدام به حفاری‌های بی هدف می کنند.

سرهنگ حجابی با ابراز خرسندی از حمایت‌های ویژه دستگاه قضا، نیروی انتظامی، ارگان‌های همیار و همراهی جوامع محلی با یگان حفاظت گفت: اشرافیت اطلاعاتی این یگان در سایه همکاری و همیاری ارگان‌های همیار و جوامع محلی و دوستداران میراث‌فرهنگی ارتقا یافته به طوری که حفاران غیرمجاز و متجاوزان به عرصه‌های تاریخی نمی‌توانند با خیال راحت به اعمال مجرمانه خود ادامه دهند.

آذربایجان‌غربی دارای بیش از یک‌هزار و ۶۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲ اثر ثبت شده جهانی شامل قره کلیسای چالدران و تخت سلیمان تکاب است.

سه گنبد و بازار تاریخی ارومیه، غار سهولان مهاباد و تالاب کانی‌برازان مهاباد، موزه مردم شناسی ارومیه، کوه زندان تکاب، کلیسای ننه‌مریم، غار تمتمان، دژ بسطام، عمارت کلاه فرنگی ماکو، خانه انصاری، مسجد جامع و مسجد سردار ارومیه از جمله آثار تاریخی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟