ردپای قاتل خاموش در البرز

به گزارش رکنا، رئیس مرکز فوریت هاى پزشکى البرز گفت: از ابتدای پاییز و با شروع فصل سرما، آمار تماس های اورژانس با تشخیص گاز گرفتگی بالا رفته است.

مهرداد بابایى، رئیس مرکز فوریت هاى پزشکى البرز گفت: اورژانس البرز از ۱ تا ۲۰ آذر ماه ۴۲ ماموریت با تشخیص مسمومیت با گاز مونو اکسید کربن داشته، که در مجموع به ۹۴ بیمار امدادرسانی کرده است.

بابایى افزود: از این تعداد، ۵۹ نفر در محل از خدمات سرپایی اورژانس پیش بیمارستانی بهره‌مند شده، ۳۲ نفر به بیمارستان اعزام و ۳ نفر جان باختند.

او گفت: با توجه به توصیه‌های مکرر و تاکید بر ایمن سازی وسایل گرمایشی، تعداد این ماموریت‌ها با سردتر شدن هوا اوج میگیرد.

رئیس مرکز فوریت هاى پزشکى البرز افزود: از هم استانی‌ها خواهشمندیم با رعایت نکات ساده، اما مهم و حیاتی، از خود و خانواده محافظت نموده تا دچار چنین حوادثی نشوند.

بابایى گفت: گاز مونوکسید کربن یک گاز بی رنگ و بی بو است و به همین دلیل قاتل نا مرئی خوانده می‌شود.

او افزود: مهم‌ترین علت بروز گازگرفتگی ناآگاهی و غفلت است، هنوز بسیاری از مردم کشنده بودن این گاز را باور ندارند و توصیه‌های ایمنی را جدی نمی‌گیرند، گاز CO قربانیان خود را در محیط‌های بسته و بدون تهویه مناسب به دام می‌اندازد و آرام و بی صدا فرد را می‌کشد.

رئیس مرکز فوریت هاى پزشکى البرز گفت: نشانه‌های اولیه ناشی از این گاز تا حدی شبیه به آنفلوآنزا ست با این تفاوت که در آن تب وجود ندارد و هم زمان در اکثر افراد خانواده ایجاد می‌شود و اثرات آن شامل: خواب آلودگی و خمیازه کشیدن بیش از حد، گیجی، ضعف و بی حالی، سردرد، تهوع و استفراغ، کاهش دید، کاهش هوشیاری، قطع تنفس، تشنج، اغما و مرگ از جمله اثر‌هایی است که در مسمومیت با گاز CO ایجاد می شود.

چگونگی برخورد با مسمومیت ناشی از گاز مونو اکسید کربن

بابایى افزود: به سرعت از هوای آزاد تنفس کرده و در‌ها و پنجره‌ها را باز کنیم و وسایل گرمازا مانند اجاق‌گاز و بخاری را خاموش کنیم اطرافیان را خبر کنیم.

رئیس مرکز فوریت هاى پزشکى البرز گفت: یقه پیراهن، کمربند و لباس‌های تنگ را باز کنیم و در صورت امکان عملیات اکسیژن دهی به فرد مسموم را با نهایت دقت شروع کنیم.

او افزود: باز نگه داشتن راه‌های هوایی و تماس با اورژانس به یاد داشته باشیم که خارج کردن افراد مصدوم از محیط آلوده و قرار دادن آن‌ها در محیط باز از مهم‌ترین اقدامات محسوب می‌شود.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟