اعتراضات در پرو با 2 کشته + عکس

به گزارش رکنا، تظاهرات گسترده شنبه شب در کشور پرو در اعتراض به برکناری «مارتین ویسکارا» رئیس جمهور این کشور، دو کشته بر جای گذاشت.

به نوشته روزنامه «گاردین»، «خورخه آموروس» مدیر یکی از بیمارستان‌های «لیما» پایتخت پرو شنبه شب تأیید کرد یکی از این افراد در اثر اصابت گلوله از فاصله نزدیک جان خود را از دست داده است.

طبق گزارش‌ها، یک مرد دیگر نیز بر اثر جراحات ناشی از اصابت گلوله جان باخته است.

در اعتراضات مسالمت‌آمیز شنبه شب در پرو، نیروهای پلیس حدود سی معترض را بازداشت کردند. همچنین به گفته وزارت بهداشت این کشور بیش از سی مجروح به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند.

در تصاویر منتشر شده از این تظاهرات، شماری تانک، صدها نیروی پلیس ضد شورش و ابری از دود گاز اشک‌آور در سطح شهر لیما دیده می‌شود.

در پی برکناری ویسکارا به اتهام فساد مالی، روز سه‌شنبه هفته گذشته، «مانوئل مرینو» رئیس کنگره این کشور به عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد کرد.

معترضان به برکناری ویسکارا معتقدند در شرایطی که پرو به لحاظ اقتصادی در وضعیت بحرانی به سر می‌برد و شیوع ویروس کرونا این مشکل را دو چندان کرده است، برکنار کردن رئیس جمهور می‌تواند به تشدید این معضلات منجر شود.

دادستان حقوق بشر پرو در این باره گفت: «در لیما شاهد استفاده غیرمنطقی و خشن از قدرت هستیم. از رئیس جمهور (مرینو) تقاضا دارم چهره خود را نشان داده و به مردم کشور در این باره توضیح دهد».

«اریکا گوارا» مدیر بخش آمریکای سازمان عفو بین‌الملل نیز بیان داشت: «می‌خواهیم سرکوب‌ها خاتمه یافته و تحقیقات و اقدامات تنبیهی درخصوص موارد ثبت شده نقض حقوق بشر اجرا شود».

«لوئیس والدز» رئیس فعلی کنگره پرو نیز از احزاب مختلف درخواست کرد روز یکشنبه جلسه‌ای تشکیل داده و استعفای مرینو را مورد بررسی قرار دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟