بررسی علت آتش سوزی‌های اخیر جنگل‌های مازندران

به گزارش رکنا، حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران با اشاره به آتش‌سوزی اخیر در میانکاله و کمبود امکانات محیط‌بانان برای اطفای حریق بیان کرد: امکانات ما بسیار محدود است، به طور مثال در سه شنبه‌ای که گذشت متاسفانه ۳ مورد آتش سوزی در میانکاله داشتیم که همه این موارد را با ایثار و از خودگذشتگی محیط بان‌ها کنترل کردیم و در این میان تقریباً ۴ هکتار هم سوخت که، چون همکاران محیط زیست به موقع حضور پیدا کرده بودند، خسارت به مراتب کاهش پیدا کرد.

ابراهیمی کارنامی مصوبه‌ای که سال گذشته در مجلس تصویب شده را ناعادلانه خواند و گفت: خاموش کردن آتش در این منطقه با تلاش بسیار همکاران محیط زیست صورت میگیرد و اگر شدت آتش سوزی بیشتر باشد از دستگاه‌های دیگری برای خاموش کردن حریق استفاده میکنیم، سال گذشته مصوبه‌ای در مجلس به تصویب رسید که نام محیط زیست از لیست اسامی اعضای ستاد مدیریت بحران حذف شد و هیچگونه اعتبارات و امکاناتی را در اختیار این ستاد نمی‌گذارند.

وی عنوان کرد: البته در گذشته هم که محیط زیست مسئول ستاد بحران بود امکاناتی را هم در اختیار این ستاد نمی‌گذاشتند، و تنها خوبی را که داشت محیط زیست این مسیله را در ستاد مطرح می‌شد و می‌توانستیم از ظرفیت سایر دستگاه‌ها در هنگام بروز حادثه استفاده کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران ادامه داد: این فرصت را مجلس از محیط زیست گرفت، امسال که با این بهانه که مسئله بودجه کشور که در شرایط خاصی قرار دارد، گرچه سال‌های گذشته هم امکانات بسیار ناچیزی را در اختیار محیط زیست برای رفع بحران در شرایط خاص اضطراری مثل آتش سوزی در جنگل‌ها که همونجور که گفتیم سالانه در مازندران بسیار اتفاق می‌افتد، قرار داده نمیشد.

وی ادامه داد: حقیقت این است که این آتش سوزی‌هایی که الان اتفاق می‌افتد یک کار مضاعفی را بر ما تحمیل کرده است، از این نظر که الان ۵۸ درصد از ردیف‌های پستی من در استان خالی است و مجوز جذب هم به من نمی‌دهند، از طرف دیگر هم کل کار بردوش ۵۰ درصد نیرو‌های موجود است.

ابراهیمی کارنامی گفت: طبق قانون دستگاه مکلف جهاد کشاورزی و منابع طبیعی است، در حقیقت در قانون اعتباراتی به ما داده نشده است، ولی همه از ما توقع دارند، در حالی که ارگان‌های دیگر باید پاسخگوی افکار عمومی باشند، درست است که این نیرو‌ها در هر شرایطی با حداقل امکانات برای مهار آتش تلاش میکنند.

وی ادامه داد: ما حتی از داشتن یک لودر در میانکاله محروم هستیم، ما نمی‌گوییم که به ما هواپیما یا هلیکوپتر بدهند، ما اگر فقط یک لودر و هزینه سوخت داشته باشیم کافی است، متاسفانه نیرو‌های اداری ما برای آتش‌سوزی روز سه‌شنبه و چهارشنبه حضور داشتند، کدام نیرو‌های اداری برای این موضوع اقدام می‌کند؟ چون اگر اتفاقی بیفتد هیچ کس پاسخگو نیست.

ابراهیمی افزود: بعد از آتش سوزی سه‌شنبه و چهارشنبه، همکاران همچنان گشت و پایش خود را ادامه می‌دهند، تا اگر آتشی دیدند که روشن است و حریقی اتفاق افتاد به سرعت وارد شوند، این‌ها در حالیست که هیچ کدام از امکانات ما کفاف این همه مسئولیت را نمی‌دهد.

مدیر کل محیط زیست استان کاهش باران پاییزی در میانکاله را یکی از علت‌های اصلی آتش‌سوزی دانست و گفت: علف‌های خشک شده مستعد جرقه‌ی آتش است و یکی از دلایل آن خشک شدن تالاب میانکاله در ضلع غربی خلیج گرگان است که باعث شده تا تردد برای خودرو‌های غیرمجاز آسان شود و با یک جرقه کل میانکاله آتش می‌گیرد.

وی اظهار کرد: سال گذشته نیز حدود ۴۰۰ هکتار از اراضی جنگلی با گونه‌های کمیاب که برخی از آنها محل تخم‌ریزی پرندگان زمستان گذر و بهار گذران است، براثر آنچه که خطای انسانی و تا حدودی عمدی اعلام شد، از بین رفت و بر اساس اظهارنظر مسئولان منابع طبیعی، حدود ۹۷ درصد از آتش‌سوزی در سطح کشور ناشی از خطای انسانی است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟