بیش از 2 هزار راس دام قاچاق در جنوب کرمان توقیف شد

به گزارش رکنا، علی احمدی روز دوشنبه  این میزان دام توقیف شده را شامل ۲ هزار و ۱۵۳ راس دام سبک و ۲۷ راس دام سنگین برشمرد و گفت: این دام ها از ابتدای سال جاری تا کنون در منطقه جنوب استان کرمان توقیف شده اند.

وی با بیان اینکه سال گذشته یکهزار و ۳۴۳ راس دام سبک و سنگین در جنوب کرمان توقیف شد، افزود: این میزان دامل شامل یکهزار و ۱۲۶راس دام سبک و ۲۱۷ راس دام سنگین بود.

وی تعداد پست های قرنطینه دام را در منطقه جنوب کرمان سه عدد برشمرد و محل استقرار این پست ها را در شهرستان جیرفت، منوجان و رودبار جنوب اعلام کرد.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان با بیان اینکه بیشترین میزان دام توقیف شده طی سه سال اخیر در این منطقه به ترتیب در شهرستان های منوجان، کهنوج و جیرفت ثبت شده است، موقعیت جغرافیایی منطقه جنوب کرمان را به دلیل همجواری با استان های مرزی عامل قاچاق دام دانست.

وی مقصد دام های قاچاق منطقه جنوب کرمان را استان هرمزگان و در نهایت کشورهای حاشیه خلیج فارس دانست و گفت: طبق آمار گزارش شده از ابتدای سال جاری تا کنون بیشترین دام کشف شده در منطقه جنوب کرمان در شهرستان فاریاب ثبت شده است.

احمدی از امکان ردیابی، رصد و پایش حمل و نقل دام زنده و فرآورده های خام دامی از طریق سامانه های سازمان دامپزشکی کشور خبر داد و این سامانه ها را سامانه قرنطینه، سامانه ردیابی دام زنده و سامانه جامع هویت دام برشمرد.

وی با بیان اینکه جمعیت دامی منطقه جنوب کرمان ۲ میلیون و ۱۱۲ هزار و ۹۵۳ راس است، بیشترین جمعیت دامی را به ترتیب در شهرستان های جیرفت و رودبار جنوب برشمرد.

مدیرکل دامپزشکی جنوب کرمان به حوزه فعالیت مدیریت بیماری های دامی اشاره و از ایمن سازی ۴۶۶ هزار و ۱۱ راس دام سبک علیه بیماری آبله طی سال جاری خبر داد.

وی بیماری آبله گوسفند و بز را یکی از مهمترین بیماری‌های واگیر دام‌های سبک برشمرد و راه انتقال این بیماری را از طریق تماس دام آلوده به دام‌های سالم دانست و گفت: این بیماری بسیار مسری می بوده که سبب مرگ و میر دام های جوان می شود.

احمدی بر اهمیت مایه کوبی دام ها تاکید کرد و گفت: این اقدام از بهترین و راحت ترین راه های پیشگیری از بیماری بوده که از ابتلای انواع دام های سنگین و سبک به بیماری های جلوگیری می کند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟