کشف بقایای دژ تاریخی در محوطه ریوی خراسان شمالی

به گزارش رکنا، محمدجواد جعفری سرپرست هیئت کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان گفت: تاکنون هفت فصل کاوش در سایت تاریخی ریوی به‌صورت مشترک با هیئت باستان‌شناسی کشور آلمان در ریوی انجام شده است.

او افزود : امسال با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و محدودیت حضور باستان شناسان آلمانی، اما کار کاوش در این محوطه متوقف نشد و هم‌اکنون همکاران ما در ۴ نقطه از این سایت پهناور یافته‌های ارزشمندی را از معماری و ساختار سکونتگاهی ریوی به دست آورده‌اند و علاوه بر کاوش، کار حفاظت و مرمت بخشه‌ای مختلف سایت در حال انجام است.

 دژ تاریخی در خراسان شمالی کشف شد

سرپرست هیئت کاوش‌های باستان‌شناسی محوطه ریوی شهرستان مانه و سملقان افزود: در بخشی از ساختار شهری در ریوی به بقایای یک دژ برخورد کردیم که پلان معماری آن کاملاً مشخص و یافته‌های خوبی از این بنا به دست آمده و اعتقاد داریم این مجموعه تا دوره اشکانیان نیز رونق داشته است.

جعفری ابراز امیدواری کرد: با ارتقای این سایت به پایگاه میراث فرهنگی و استقرار دائم در این سایت و اختصاص اعتبارات مناسب به‌زودی این منطقه ظرفیت مناسبی برای حضور گردشگران داخلی و خارجی شود.

شهرستان مانه و سملقان در ۴۵ کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است و تپه ریوی در پنج کیلومتری غرب آشخانه در اطراف روستای نجف شهرستان مانه و سملقان قرار دارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟