صلح و سازش یک محکوم را از قصاص نجات داد / در خراسان شمالی رخ داد

به گزارش رکنا ، یک محکوم که با استیذان قوه قضاییه در آستانه قصاص قرار داشت با تلاش شورای حل اختلاف دادگستری استان خراسان شمالی و گذشت اولیاء دم از چوبه دار نجات یافت .
سید ابراهیم محجوب معاون قضایی رییس کل دادگستری استان خراسان شمالی با اشاره به صلح و سازش در پرونده قصاص نفس در مانه و سملقان، ضمن تجلیل از روحیه گذشت اولیاء دم مقتول، این کار آنان را ستودنی و بسیار مهم توصیف و عنوان کرد: بزرگ منشی و بهره مندی اولیاء دم مقتول از روحیه عفو و بخشودگی آن هم در شرایطی که قصاص از حقوق مسلم آنان به شمار می‌رفت و همه چیز مهیای اجرای حکم بود باعث شد تا یک پرونده قصاص نفس در استان و شهرستان آشخانه به مصالحه ختم شود.
وی ضمن قدردانی از تلاش‌های دادستان عمومی و انقلاب، اعضاء شورای حل اختلاف، امام جمعه و معتمدین محلی شهرستان مانه و سملقان (آشخانه) در حصول سازش در این پرونده جزئیات وقوع قتل را تشریح کرد.
محجوب گفت: بموجب اقرار صریح محکوم علیه به ارتکاب قتل پرونده در دادگاه کیفری یک آشخانه رسیدگی شد و پس از جری تشریفات قانونی حکم قصاص نفس صادر و مراتب در دیوان عالی کشور تأیید شد و در مرحله استیذان خوشبختانه تلاش و پیگیری‌ها سرانجام نتیجه داد و با اعلام رضایت اولیاء دم مقتول محکوم علیه از قصاص نفس رهایی یافت.
وی در پایان با اشاره به اهمیت جایگاه صلح و سازش در فرهنگ ایرانی و اسلامی بیان کرد: فرهنگ صلح و سازش ریشه در فطرت بشری دارد با این تفاوت که این امر در آموزه‌های دینی ما نسبت به سایر مکاتب بیشتر مورد توجه قرار گرفته و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟