خطر تکرار حادثه پلاسکو بیخ گوش قلب تجاری بیرجند

به گزارش رکنا، نبض اقتصاد هر شهر بازار آن به حساب می‌آید و آنچه می‌تواند این مرکز مبادلات تجاری را به نقطه ‌ای امن برای کسبه و خریداران مبدل کند بهره ‌مندی آن از ایمنی لازم هنگام خطر به ویژه آتش سوزی، زلزله و سیل است. اما آنچه در کانون مبادلات تجاری و اقتصادی مرکز استان خراسان جنوبی کمتر به چشم می‌خورد رعایت ایمنی‌ ها است که جان و مال کسبه و مردم را به مخاطره می‌اندازد، آن طور که اگر رعایت نشود شاید داستان پلاسکو تکرار شود.

بازار بیرجند از همان قدیم الایام مرکز تجاری و محل خرید و رفت و آمد مردم بود. این بازار قدیمی از ابتدای سه راه اسدی آغاز شده و تا میدان امام خمینی (ره) ادامه دارد.

عرض کم راسته بازار بیرجند از یک طرف و بساط دست فروشان و سد معبر کسبه از سوی دیگر رفت و آمد در بازار بیرجند را با مشکل مواجه کرده است با این وضعیت ورود خودرو به بازار تا حدودی غیر ممکن است.

یکی از کسبه بیرجند معتقد است که خدا نکند اتفاقی در بازار رخ دهد، چون فاجعه‌ ای به بار می‌‍‌آید که غیر قابل جبران است چرا که بیشتر کسبه حداقل‌ های ایمنی را رعایت نکرده و حتی بیشتر آن‌ها سیلندر آتش نشانی ندارند.

او افزود: مدتی است کابل و سیم ‌های برق از روی دیوار‌ها جمع آوری شده، اما هنوز در این زمینه نقص‌ هایی وجود دارد به ویژه در مغازه‌ های قدیمی که نوسازی نشده است.

این کاسب بیرجندی بیان کرد: اگر بارندگی سیل آسایی رخ دهد بیشتر مغازه‌ ها دچار آبگرفتگی می‌شود البته شهرداری با تعریض کانال‌ های انتقال آب در خیابان جمهوری اقداماتی انجام داده، اما هنوز در این زمینه نیز نقص وجود دارد.

حسینی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند نیز گفت: به منظور تامین ایمنی و پیش بینی برای مواقع اضطراری اقداماتی برای بازار بیرجندانجام شده، اما به گفته کارشناسان باز هم در صورت هرگونه رخدادی، شرایطی خاص بر آن حاکم خواهد شد.

او با بیان اینکه نگرانی ‌های سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند از وضعیت بافت بازار بیرجند بار‌ها مطرح و به مسئولان دست اندرکار و بازاریان هشدار جدی داده شده است، اما هنوز اکثر مشکلات سر جای خود باقی است.

حسینی افزود: در گذشته بافت تجاری بازار بیرجند مشکلات متعدد ایمنی داشت که با همکاری شرکت برق و اتاق اصناف نواقص موجود در معابر بازار برطرف شد، اما اتصالات برق داخل مغازه‌ ها باید کنترل شود چرا که در برخی مغازه ‌ها نکات ایمنی در تاسیسات و سیم کشی ‌ها رعایت نشده است.

مهار آتش سوزی در هایپر مارکت بیرجند

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند عنوان کرد: به ساختمان ‌های فاقد ایمنی نسبی پروانه پایان کار داده نمی‌شود، اما متأسفانه مجتمع‌ های زیادی دارای سیستم اطفای حریق هستند، اما بسیاری از این مجتمع ‌ها آگاهی استفاده از این سیستم ‌ها را ندارند و یا اینکه آسانسور‌ های واحد ‌ها استاندارد نیستند و دچار مشکل و حبس افراد می ‌شوند.

او تصریح کرد: بافت کاملاً سنتی و قدیمی بازار بیرجند و وجود انبار ‌های کالا‌های مصرفی و پرخطر در هنگام بروز حادثه به دلیل عدم امکان ورود وسایل اطفاء حریق خسارت‌های بسیاری را به بار می‌آورد.

حسینی بر لزوم فرهنگ ‌سازی در زمینه ایمنی تأکید کرد و گفت: در برخی نقاط برای ایمن‌سازی نیاز به سرمایه‌ های هنگفت نیست و می‌توان با یک سیستم اطفای حریق از بروز خسارت ‌های جبران‌ ناپذیر جلوگیری کرد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند تصریح کرد: ایجاد انبار‌های جمع آوری ضایعات با اجاره واحد‌ های مسکونی بافت قدیمی بیرجند احتمال حادثه در این مکان‌ها را افزایش داده و اگر حریقی اتفاق بیفتد با تولید گاز‌های سمی و دود ناشی از آن خطرات بسیاری برای واحد‌های مسکونی مجاور به وجود می‌آید و تاکنون هم ۳۵ حریق در این زمینه داشته‌ایم.

او با بیان این که ۴۰ تا ۵۰ درصد این انبار‌ها شناسایی شده است افزود: از سوی دیگر برخی از کسبه بازار نیز از خانه‌های قدیمی به عنوان انبار استفاده می‌کنند که با توجه به وجود مواد قابل اشتعال، در صورت هر حادثه‌ای با حجم سنگینی از خسارت مواجه خواهیم بود.

حسینی مکان ‌هایی شامل انبار و تاسیسات را دارای بار اشتعال بالا و از نقاط پرخطر دانست و افزود: در بیشتر این مکان‌ها سیستم اطفا تعبیه نشده که در صورت اصلاح نشدن به توسعه حریق منجر می‌شود و خسارت ‌های جانی و مالی زیادی به بار می‌آورد.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند اظهار کرد: در برخی نقاط برای ایمن سازی نیاز به سرمایه چندانی نیست و می‌توان با یک سیستم اطفای حریق بسیار ناچیز مشکل را برطرف و از بروز خسارت ‌های جبران ناپذیر جلوگیری کرد.

حسینی با بیان اینکه زمان رسیدن تیم‌ های عملیاتی به مکان حادثه از سه دقیقه و ۳۰ ثانیه به دو دقیقه و ۴۸ ثانیه کاهش یافته است افزود: پارسال یک هزار و ۳۳۱ عملیات امداد و نجات انجام شد که نسبت به مدت مشابه کاهش یافته است.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری بیرجند با اشاره به فراوانی حوادث طی یک سال گذشته گفت: ۴۷ مورد اتصالی برق، ۳۴ مورد آتش‌سوزی فضای سبز، ۴۹ مورد آتش‌سوزی انبار ضایعات، ۲۱۹ مورد حبس در خانه، ۱۴۵ مورد حبس در آسانسور و ۱۴۸ مورد در ارتباط با مارگزیدگی و حمله حیوانات صورت گرفته است.

او افزود: از مهرماه ۹۸ تاکنون ۱۸ مورد خودکشی در شهر بیرجند اتفاق افتاده که این رقم در زمان مشابه پارسال هشت مورد بوده است و دستگاه ‌های مرتبط با حوزه اجتماعی باید نسبت به برنامه‌ های فرهنگی و فعالیت‌های پیشگیرانه اقدامات لازم را انجام دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟