شناسایی بیش از 3 هزار اثر تاریخی در گیلان

به گزارش رکنا، ولی جهانی،معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با بیان اینکه ۴۷۱ محوطه باستانی گیلان در فهرست آثار ملی کشور ثبت و بیش از ۳ هزار اثر تاریخی در استان نیز شناسایی شده است ، گفت: حدود ۷۰ درصد از آثار تاریخی شناسایی شده گیلان مربوط به اشیاء و ابنیه‌های باستانی به ویژه گورستان‌های تاریخی است.

او افزود: تاکنون بیش از هزار و ۵۰۰ محوطه باستانی در استان شناسایی شده است و گیلان از حیث ثبت آثار تاریخی در کشور در جایگاه چهارم قرار دارد.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با تأکید بر اینکه گیلان در زمینه شناسایی محوطه‌های باستانی از لحاظ کاوش‌های باستان شناسی نیز از وضعیت نسبتاً خوبی برخوردار است ، گفت: استان گیلان مناطق و محوطه‌های باستانی زیادی دارد که اهمیت و شهرت جهانی و بین المللی دارند و از جمله آن‌ها می‌توان به گورستان‌های باستانی قلاکوتی اشاره کرد.

جهانی ، تپه‌های باستانی مارلی، کلورز، حلیمه جان - غار دربند رشی رودبار، حسنی محله، نوروزمحله، خرم رود، مریان، آق اولر، وِسکه و میانرود را از دیگر مناطق و محوطه‌های باستانی گیلان عنوان کرد و افزود: غار‌های دیارجان و یَرشلمان، محوطه‌های باستانی تماجان، لگموج و لیارسنگ بن از مهم،‌ترین مناطق و محوطه‌های باستانی گیلان هستند.

3 هزار اثر تاریخی در گیلان شناسایی شد

او با اشاره به شناسایی غار‌های باستانی تارش از سوی کارشناسان باستان‌شناس اداره املش که در مرداد امسال انجام شد ، گفت: این غار‌ها در مختصات جغرافیایی ۴۰ درجه ۷۹ دقیقه و ۵۳ ثانیه عرض شمالی و ۴۲ درجه و ۳۱ دقیقه و ۱۰۰ ثانیه عرض جغرافیایی نسبت به سطح دریا قرار گرفته‌اند.

معاون میراث‌فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گیلان با تأکید بر اینکه این غار‌ها در گذشته به‌عنوان محل استقرار دامداران منطقه مورد استفاده قرار می‌گرفت ، افزود: بر اساس نتایج بررسی‌های اولیه کارشناسان از سفال‌های سطحی با توجه به قرارگیری غار‌ها در منطقه جنگلی و نزدیک به رودخانه، مکان مناسبی برای انسان‌های اولیه به‌عنوان پناهگاه است.

جهانی تصریح کرد: در ردیف‌های نخست نمایشگاه‌های خارجی، اغلب آثار باستانی کشف شده گیلان به ویژه املش، مارلیک و رشی رودبار به نمایش گذاشته می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟