جولان کرونا در خلخال / آمارها 2 برابر شد

 معاون دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی ،درمانی خلخال و رییس مرکز بهداشت گفت: ابتلا به بیماری کرونا در این شهرستان سیر صعودی گرفته و شمار مبتلایان هفته جاری به این ویروس کشنده نسبت به آمار هفته قبل ۲ برابر افزایش یافته است.

به گزارش رکنا، پرویز وکیلی روز چهارشنبه در جلسه ستاد قرارگاه زیستی افزود: در حالی که تعداد بستری‌های مبتلا به بیماری کرونا در بیمارستان امام خمینی خلخال تا چهارشنبه هفته گذشته ۲۶ شهریورماه هشت نفر بود، این میزان تا دوم مهرماه به ۱۶ نفر افزایش یافته و همچنین شمار بیماران سرپایی کرونا نیز در این مدت ۱۵ درصد نسبت به هفته قبل اضافه شده است.

وی اظهارداشت: کم‌توجهی به موارد پیشگیرانه از کرونا ، عادی‌انگاری شرایط کرونایی از سوی مردم ،کاهش آمار استفاده از ماسک در مراکز سر بسته ، افزایش فعالیت‌های اجتماعی و تجمعی در واحدهای صنفی و بازار و کم‌توجهی به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی از جمله عوامل افزایش شمار ابتلا و بستری کرونا در این شهرستان است.

وی گفت: برخلاف گذشته که بیشترین آسیب کرونا متوجه افراد مسن و دارای بیماری زمینه‌ای بود در حال حاضر سن بسترهای کرونایی بیمارستان خلخال از کودک ۲ ماهه تا فرد با ۵۲ سال سن است و کرونا سلامتی همه گروه‌های سنی جامعه را تهدید می‌کند.

وی اظهارداشت: در حالی که مصوبات ستاد قرارگاه زیستی خلخال بر عدم ارائه خدمات به افراد فاقد ماسک در ادارت دولتی و بانک‌ها تاکید می‌کند، در روزهای اخیر میزان استفاده از ماسک توسط مراجعان به بانک‌ها و مراکز دولتی ۳۰ تا ۴۰ درصد نسبت به گذشته کاهش یافته که این امر می‌تواند منجر به افزایش شمار مبتلایان به کرونا ویروس شود.


وکیلی با تاکید بر اجرای طرح جمع‌آوری سد معابر و توقف فعالیت دست‌فروشان از معابر عمومی و کار خیابان‌ها برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در چنین محل‌های تجمعی افزود: شهرداری خلخال با وجود همه خطرات ناشی از فعالیت دست‌فروشان و دوره‌گردها هیچ گونه اقدامی برای جمع‌آوری سد معابر نمی‌کند.

او همچنین از افزایش کم‌توجهی به موارد پیشگیرانه از کرونا و پروتکل‌های بهداشتی در مدارس خلخال در هفته جاری خبر داد و گفت: در حالی که در ابتدای زمان بازگشایی مدارس میزان رعایت موارد بهداشتی مقابله با کرونا در مدارس خلخال ۸۲ درصد بود این میزان به ۶۲ درصد در هفته جاری کاهش یافته و در صورت ادامه روند بی‌توجهی آموزش و پرورش مناطق مختلف این شهرستان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای تعطیلی مدارس از طریق ستاد مقابله با کرونا اقدام خواهد شد.

وی اظهارداشت: گزارش تهیه شده از بازرسی بهداشتی مدارس هشجین و منطقه خورش‌رستم خلخال از سوی اعضای ستاد قرارگاه زیستی این شهرستان حاکی از این واقعیت است که نه تنها به موارد پیشگیرانه مقابله با کرونا توجهی نشده ،حتی در بسیاری از مدارس از جمله مدرسه شبانه‌روزی شهر هشجین موارد بهداشتی شرایط عادی جامعه نیز در مدارس این بخش رعایت نمی‌شود.

رییس مرکز بهداشت خلخال با انتقاد از عدم حضور نماینده آموزش و پرورش خلخال در جلسات ستاد قرارگاه زیستی و بی‌توجهی به اهمیت موضوع بسیار مهم کرونا افزود: در حال حاضر مدارس این شهرستان دچار مشکل بحث‌های روزمرگی تحصیلی شده و کاهش سطح توجه به موارد پیشگیرانه از کرونا و با توجه به قرار گرفتن در آستانه فصل سرما و احتمال شیوع ویروس آنفلوآنزا ادامه این روند شهرستان را در آینده دچار بحران بزرگی خواهد کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟