واکنش ها علیه نژادپرستی به تندیس مقامات کشیده شد

به گزارش رکنا ، به دنبال ادامه اعتراضات گسترده علیه نژادپرستی و بی‌عدالتی در انگلیس، مقامات دانشگاه آکسفورد روز گذشته تصمیم گرفتند در واکنش به این اعتراضات مجسمه «کیپ کلونی سیسیل رودز» نخست وزیر اسبق این کشور، را از محل نصب آن در مقابل ساختمان یکی از دانشکده‌های این دانشگاه بردارند.

مقامات دانشگاه آکسفورد در این خصوص گفتند «این تصمیم پس از یک دوره بحث و تامل و با آگاهی کامل از تاثیر این تصمیم در انگلیس و سراسر جهان اتخاذ شد.» این مقامات در ادامه اشاره کردند در مراسم برداشتن این مجسمه که انتظار نمی‌رود به این زودی انجام شود از دانشجویان سیاه پوست، آسیایی و سایر اقلیت‌ها خواسته خواهد شد تا در آنجا حضور داشته باشند.

زورگویی به کارگران آفریقایی

سیسیل رودز یکی از چهره‌های اصلی فعالیت‌های استعماری انگلیس در جنوب آفریقا در اواخر قرن نوزدهم بود که گفته می‌شود امکان بهره‌برداری از معادن طلا و الماس را در مستعمرات آفریقا فراهم کرده بود و کارگران آفریقایی را در شرایط بسیار سخت وادار به کار می‌کرد.

هفته گذشته و در جریان تظاهرات‌های گسترده ضد نژادپرستی و بی‌عدالتی سیستمی در جهان، هزاران نفر مقابل دانشگاه آکسفورد تجمع کردند و خواستار حذف این مجسمه شدند که به گفته آن‌ها سمبل تمام عیار امپریالیسم و نژادپرستی است.

به دنبال قتل جورج فلوید، سیاه‌پوست آمریکایی زیر فشار زانو‌های یک پلیس سفید پوست این کشور، موجی از تظاهرات در سراسر جهان به راه افتاد که همگی به بی‌عدالتی سیستمی حاکم بر جهان اعتراض داشتند. این اعتراضات در بسیاری از کشو‌های جهان ادامه دارد و در برخی از آن‌ها از جمله انگلیس تندیس افرادی که در گذشته در زمینه برده‌داری، استعمار و استثمار دیگر کشور‌ها فعالیت می‌کردند به پایین کشیده می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟