به گزارش رکنا،وحید رجایی بابیان اینکه عصر روز گذشته گزارشی مبنی بر وقوع حریق در مراتع ایوانکی اعلام شد، اظهار داشت: این حادثه در آخرین نقطه حوزه استحفاظی شهرستان گرمسار در بخش ایوانکی رخ‌داده و فعالیت مستمر آتش‌نشانی از شب گذشته تاکنون ادامه یافته است.

وی بابیان اینکه افزایش بارندگی منجر به رشد مراتع این منطقه شده است، افزود: این منطقه به دلیل صعب‌العبور بودن امکان حضور نیروهای امدادی با خودرو وجود نداشت و این امر عملیات اطفای حریق را با مشکلاتی مواجه کرد، همچنین ۱۵ هکتار از مراتع این منطقه دچار حریق شد و عملیات مهار آتش به پایان رسید.

فرماندار گرمسار با اشاره به مشارکت نیروهای بسیجی، منابع طبیعی و هلال‌احمر در این حادثه بیان کرد: پنج هکتار از این اراضی به‌صورت جنگلی و ۱۰ هکتار به‌صورت مرتعی بود.

جلوگیری از شعله‌ور شدن شعله‌های کوچک

رئیس آتش‌نشانی ایوانکی اظهار داشت: عملیات اطفای حریق تا ساعتی قبل ادامه داشت و این در حالی است که خرده آتش‌هایی در محل وجود دارد که باید کاملاً نسبت به خاموش کردن آن‌ها اقدام شود تا از شعله‌گیری مجدد آن‌ها جلوگیری شود.

حسن دلاوری با اشاره به اینکه محل وقوع این حادثه در منطقه‌ای کوهستانی و صعب‌العبور بود، افزود: یک دستگاه خودروی آتش‌نشانی، یک تانکر ۱۲ هزار لیتری، ۱۵ کپسول آتش‌نشانی و پنج نفر نیروی آتش‌نشان برای این عملیات به‌کارگیری شدند.

وی بابیان اینکه در این مراتع درخت گردو ۸۰ ساله نیز دچار حریق شده است، بیان کرد: تاکنون نزدیک به ۱۵ هکتار از مراتع دچار حریق شده است.

رئیس آتش‌نشانی ایوانکی با تأکید بر اینکه علت وقوع این حادثه در دست بررسی است، تصریح کرد: بعد از پاک‌سازی کامل محل و خاموش‌سازی شعله‌های کوچک گروه کارشناسی برای تعیین سطح حریق و علت آن به محل اعزام می‌شوند.

آتش به‌طور کامل مهار شد

بخشدار ایوانکی نیز با اشاره به اینکه دامنه آتش حدود سه هکتار بود، اظهار داشت: با توجه به اینکه محل وقوع این حادثه در یک منطقه کوهستانی بود وزش باد شدید سبب شعله‌ور شدن آتش در منطقه شد.

یوسف کلیچ با اشاره به اینکه حوالی ساعت یک و ۳۰ دقیقه بامداد چهارشنبه ۸۰ درصد عملیات اطفای حریق انجام شد، افزود: در حال حاضر وضعیت این منطقه سفید است و آتش به‌طور کامل مهارشده است.

وی افزود: بر اساس تصمیم مدیریت بحران تا چهار روز این منطقه تحت کنترل و نظارت قرار دارد تا از شعله‌ور شدن مجدد آتش از زغال و خاکسترها جلوگیری شود.

برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟