هشدار به قزوینی ها / آتش سوزی وسیع در کمین باغ های قزوین

به گزارش رکنا ، رییس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری قزوین گفت: با توجه به بارش فراوان باران و نزولات آسمانی و وجود علف های هرز در باغات،مراتع،دشت قزوین و بخصوص باغستان سنتی ، خطر آتش سوزی افزایش پیدا می کند.

منتظری افزود: بارندگی‌های قابل توجه و افزایش علف‌های هرز، محصولات کشاورزی و باغات به ویژه گندم زارها را در معرض خطر آتش‌سوزی قرار داده است.

این مسئول با بیان اینکه پوشش گیاهی و علف های هرز بسیار رشد کرده و اندکی غفلت و سهل انگاری می‌تواند زمینه ساز آتش‌سوزی‌های گسترده ای شود که در سال های گذشته نیز شاهد چندین مورد در سطح استان بودیم افزود: این موضوع اهمیت حفاظت از دشت قزوین را دوچندان می کند.

منتظری تاکید کرد: سال گذشته بیش از هزار و یک مورد عملیات اطفای حریق مربوط به علف،علفزار، باغ و خرمن توسط آتش نشانان قزوینی در سطح شهر و باغ های سنتی برخی از نقاط استان انجام شده که آمار بسیار بالایی محسوب می شود.

وی بیشترین علل آتش سوزی را سهل انگاری و خطاهای انسانی عنوان کرد و گفت: پرتاب ته سیگار در بوته و علفزار، ایجاد شعله، از بین بردن علف هرز به روش آتش سوزاندن ته مانده محصولات کشاورزی و رها کردن بطری های شیشه ای و قوطی های فلزی براق در طبیعت از مهمترین عواملی است که به شیوع آتش در محیط زیست دامن می زند.

خطر وقوع آتش‌سوزی در مراتع آذربایجان غربی

منتظری در ادامه با اشاره به اینکه لازم است همه باغداران و اصنافی که در مجاورت مراتع و زمین‌های غیر محصور استقرار دارند به منظور جلوگیری از سرایت آتش سوزی های احتمالی و بروز خسارات مالی نسبت به علف زنی و ایجاد آتش در مرز بین باغات و اطراف محل کسب خود اقدام کنند،ادامه داد: برخی از کشاورزان و باغداران برای از بین بردن علف های هرز و حتی سوزاندن شاخه های هرس شده، آنها را آتش می زنند که همین موضوع سبب می شود تا آتش در دل طبیعت گسترش یابد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟