به گزارش رکنا،مهدی قاسمی امروز اظهار کرد: در راستای حراست و حفاظت از آثار ارزشمند تاریخی و جلوگیری از وقوع جرائم در حوزه میراث فرهنگی، به دنبال گزارش مردمی و پیگیری نیروهای یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان دو نفر از حفاران غیرمجاز حین حفاری جهت به دست آوردن اشیای عتیقه شناسایی و با همکاری نیروهای انتظامی پاسگاه سرکویر دامغان، دستگیر شدند.

وی اضافه کرد: با توجه به‌ سرعت عمل بالای نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی و عوامل انتظامی، حفاری نافرجام بوده و متخلفان همراه با ادوات حفاری ضبط شده جهت سیر مراحل قانونی تحویل مرجع قضایی شدند و موضوع از طریق واحد حقوقی اداره کل در حال پیگیری است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان دامغان افزود: هم‌وطنان و دوست‌داران میراث فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود را با حفظ امانت‌داری از سامانه خبری به شماره تلفن ۳۱۷۰۵ اعلام کنند تا همکاران ما در کمترین زمان پس از تأیید صحت و سقم گزارش با هماهنگی نیروی انتظامی و دستور قضایی به محل مراجعه کنند.

قاسمی گفت: صیانت از میراث فرهنگی در استان سمنان به دلیل گستردگی و پراکندگی آثار نیازمند مشارکت همه‌جانبه هم‌وطنان در معرفی حفاران و دلالان اشیای تاریخی است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا سه سال و ضبط اشیای مکشوفه به نفع وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟