به گزارش رکنا ، حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: در جریان فعالیت سامانه آب و هوایی مونسون و تشکیل ابر‌های همرفتی در استان، تندباد لحظه‌ای با سرعت ۹۷ کیلومتر بر ساعت ایرانشهر را درنوردید و شعاع دید افقی در فرودگاه این شهر را به ۵۰۰ متر کاهش داد.

محسن حیدری اظهار داشت: موج قوی سامانه آب و هوایی مونسون اقیانوس هند در چند روز اخیر به جنوب سیستان و بلوچستان رسید و بارش‌های تابستانه آن پنج شهرستان مرکزی و جنوب شرقی استان را فرا گرفت.

وی افزود: تا این لحظه از ۲۳ ایستگاه بارانسنجی و هواشناسی استان گزارش بارندگی دریافت شده که بیشینه بارش‌ها مربوط به ایستگاه «نیلگان» خاش با ۳۳.۵ میلی متر بارندگی بوده است.

وی افزود: هسته بارش‌ها بیشتر در شهرستان های، خاش، سراوان و مهرستان متمرکز بود بطوریکه تا کنون از حدود ۲۲ ایستگاه هواشناسی و بارانسجی این نواحی بارندگی گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: تا کنون در ایستگاه‌های بارانسنجی رحمن آباد ایرندگان خاش ۳۱، قادرآباد مهرستان ۲۴، آشار مهرستان ۲۳، پیرآباد سراوان ۲۱، نیلگان خاش ۱۵ و دشتوک سراوان ۱۰ میلی متر باران باریده است.

حیدری خاطرنشان کرد: بارش‌های مونسونی اخیر در برخی مناطق مرکزی و جنوب شرق استان منجر به جریان یافتن آب در رودخانه‌های محلی شد.

وی در بخش دیگری با اشاره به خروجی نقشه‌های پیش یابی و مدل‌های عدی گفت: پیش بینی می‌شود همچنان تا سه روز آینده رشد ابر‌های همرفتی، ریزش‌های رگباری، تندباد‌های موقت و صاعقه در برخی نقاط نیمه جنوبی و نواحی مرکزی استان ادامه داشته باشد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: انتظار می‌رود این شرایط بیشتر در بعدازظهر‌ها و اوایل شب‌ها روی دهد.

حیدری اضافه کرد: با توجه به ماهیت ریزش‌های رگباری، احتمال جریان یافتن روان آب، سیلابی شدن برخی مسیل‌ها و رودخانه‌های محلی وجود دارد.

وی به گفت: توصیه می‌شود مردم عزیز استان در زمان وقوع صاعقه از قرار گیری در ارتفاعات و فضای باز خودداری کنند. همچنین با توجه به احتمال سیلابی شدن برخی رودخانه‌های محلی از تردد در این مناطق نیز خودداری شود.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟