به گزارش رکنا، مجتبی خالدی سخنگوی اورژانس کشور گفت: ساعت 03:50 دقیقه بامداد امروز در محور شهرستان اقلید - گردنه امام زاده اسماعیل در استان فارس یک خاور که حامل کندوهای زنبورعسل بود واژگون شد.

وی اضافه کرد: واژگونی این خودرو خسارتی به دنبال نداشت، اما زنبورهای رهاشده در منطقه تاکنون 12 نفر را گزیدند.

سخنگوی اورژانس کشور در ادامه در خصوص مقابله با درد و تبعات ناشی از زنبورگزیدگی تصریح کرد: در صورتی که افراد با زنبورگزیدگی روبه رو می شوند در اولین اقدام باید نیش زنبور را از داخل پوست خارج کنند تا درد ناشی از آن کاهش پیدا کند.

خالدی اضافه کرد: استفاده از کمپرس آب سرد می تواند در کاهش درد تأثیرگذار باشد.

وی تأکید کرد: اگر محل گزیدگی قرمزی غیرعادی نداشته باشد و فرد دچار تنگی نفس نشود نشان دهنده این است که مشکل جدی وجود ندارد.

سخنگوی اورژانس کشور با اشاره به اینکه نیش زنبور می تواند تا مرگ افراد هم پیش رود تصریح کرد: اگر فردی پس از گزیدگی با نیش زنبور دچار تنگی نفس و یا کل بدنش دچار کهیر شد باید بلافاصله با اورژانس تماس بگیرد و یا خود را به نزدیک ترین مرکز درمانی برساند.

خالدی به سایر علائم زنبورگزیدگی و ورود سم زنبور در بدن به ورم ناحیه گلو و دهان اشاره کرد و ادامه داد: تنفس مشکل و صدادار، تهوع و استفراغ، شوک آنافیلاکسی، سنکوب، سبکی سر، سردرد، تب، خواب آلودگی، تشنج، اضطراب، درد قفسه سینه، کاهش سطح هوشیاری، کاهش فشارخون نیز از علائم دیگری است که نشان می دهد سم زنبور آلوده بوده و وارد بدن فرد شده است.

وی خاطرنشان کرد: در هنگام زنبور گزیدگی عضو گزیده شده را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و بی حرکت نگه داشته شود و در این هنگام نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نیست.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟