به گزارش رکنا،  به گفته مقامات تاجیکستان، هنگام انتقال 128 زندانی از یک زندان در ولایت سغد به زندان های جنوب این کشور، 13 تن از آنها دچار مسمومیت شده و در یک موسسه تحقیقاتی در «دوشنبه» جان باختند.

این حادثه دیروز ۷ ژوئیه (۱۶ تیر) رخ داد و در رابطه با تعداد کشته شدگان خبرهای ضد و نقیضی وجود دارد؛ سایت رسمی وزارت امور داخلی تاجیکستان شمار تلفات را ۱۳ نفر اعلام کرده است در صورتی که خبرگزاری رسمی این کشور (خاور) از کشته شدن ۱۴ نفر خبر داد.

رئیس اجرای جزای جنایتی وزارت عدلیه تاجیکستان شب گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که این گروه از زندانیان پس از خوردن مقداری نان دچار مسمومیت شده و چند ساعت بعد جان خود را از دست دادند. این حادثه در ناحیه ورزاب تاجیکستان در نزدیکی شهر دوشنبه رخ داد.

به گفته مقامات، این زندانیان طبق برنامه باید از «خجند» و «استروشن» به زندان های «دوشنبه»، «نارک» و «یاوان» انتقال می یافتند اما در نیمه راه یکی از زندانیان سه تکه نان را میان ۱۶ نفر تقسیم کرد و پس از گذشت حدود نیم ساعت این افراد دچار سردرد، سرگیجه و حالت تهوع شدند و اندکی بعد حالشان رو به وخامت گذاشت.

اداره کل زندان های تاجیکستان در شرح این حادثه می‌گوید که بعد از رسیدن به یکی از موسسات تحقیقاتی در دوشنبه، تمام این ۱۶ نفر در حالت بی هوشی بودند.

به گفته مقامات این اداره، تلاش پزشکان تنها ۳ نفر از این زندانیان را نجات داد و ۱۳ نفر دیگر جان باختند.

هنوز جرایم این زندانیان که بین ۱۴ تا ۴۹ ساله بودند، مشخص نشده است اما دادستانی کل تاجیکستان می گوید که پرونده این حادثه باز شده است و این موضوع در حال بررسی است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟