به گزارش رکنا،  ‌شاهرخ محمودی  اظهار داشت: جنگل های کشور عراق هم مرز با ایران از سه روز گذشته دچار حریق شد اما هیچ اقدامی از طرف کشور همسایه برای مهار و اطفا حریق انجام نشد.

وی افزود: در همین راستا نیروهای اطفا حریق اداره منابع طبیعی مریوان به مرز آتش سوزی ایجاد شده اعزام شدند و طی سه شبانه روز تمامی مرز موجود که احتمال سرایت آتش سوزی به داخل جنگل های روستای قلقله مریوان وجود داشت، مهار شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مریوان یادآور شد: در این راستا عملیاتی مانند ایجاد آتش بر عریض، اطفا حریق های وارد شده به مرز ایران و همچنین عملیات پیشگیری کننده از سرایت حریق به جنگل های مریوان انجام و آتش سوزی جنگل کنترل و مهار شد.

وی ضمن تقدیر و تشکر از حضور مردم روستاهای اطراف در مهار آتش سوزی های اخیر گفت: شهروندان و طبیعت دوستان به محض مشاهده حریق، ضمن انجام عملیات اولیه برای پیشروی حریق با سامانه ۱۵۰۴ تماس حاصل کنند تا در اسرع وقت نیروهای اطفا حریق اداره به محل اعزام و اقدامات لازم برای اطفا حریق را انجام دهند.

 از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل‌های این استان که جزو جنگل‌های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی‌های اکوتوریستی و ارزش‌های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل‌های این استان که بخشی از جنگل‌های غرب کشور را تشکیل می‌دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.

از مجموع ۱۹۳ هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان مریوان ۹۷ هزار هکتار آن را جنگل و ۹۶ هزار هکتار مراتع را تشکیل می‌دهد.

شهرستان مرزی مریوان با ۱۵۳ هزار نفر جمعیت در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟