تلف شدن دسته جمعی ماهی ها در شیف!

به گزارش رکنا، این کلیپ در جاده نگین به سمت اسکله اداره بندر و صنایع دریایی در استان بوشهر ضبط شده و ماهیانی را نشان می دهد که به شکل دسته جمعی از آب بیرون پریده و به دست چند نفر جمع آوری می شوند. 
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوشهر در این خصوص به ایسنا گفت: رفتارهای بیولوژیکی ماهی ها بر اساس مراحل غریزی صورت می گیرد. برخی از آبزیان دریایی به‌ویژه ماهیان سطحزی برای ادامه حیات نیاز به مهاجرت های تغذیه ای و تخم گذاری دارند که گاها دخالت های مخرب انسانی مانند احداث جاده دسترسی به جزیره نگین مانع از این روند بیولوژیکی می‌گردد.
دکتر محمود مقیمی افزود: برخی از گونه های ماهی به واسطه تخم گذاری مهاجرت انجام می دهند و وجود جاده بر روی خور به عنوان مانعی برای انجام این کار عمل کرده است. 
وی بیان کرد: احداث جاده نگین به عنوان یک سد معبر عمل کرده تا ماهی ها نتوانند سیکل حیات خود را کامل نمایند، زیرا عرض جاده بیش از 7 متر بوده و موجب شده ماهی ها نتوانند سیکل حیات خود را کامل کنند. 
رییس حفاظت محیط زیست شهرستان بوشهر عنوان کرد: این جاده که به جهت رفاه حال مردم احداث شده پیامدهای زیست محیطی و اکولوژیکی زیادی داشته و روند مهاجرت و حیات ماهی ها را با وقفه مواجه کرده است. 
مقیمی تاکید کرد: سال‌های قبل از احداث این جاده چنین پدیده ای وجود نداشته، و به دلیل عمق کم آن مکان و احداث جاده بر روی خور این مشکلات به وجود آمده است.
وی خاطرنشان کرد: در این کلیپ شاهد تلف شدن دسته جمعی ماهی هایی بودیم که قرار بود از طریق تخم گذاری نسل جدیدی به وجود آورند و این جاده مانع ادامه مسیر مهاجرت و کامل شدن سیکل حیات آنها شد. 
رییس حفاظت محیط زیست شهرستان بوشهر اظهار کرد: این ماهی ها، از نوع ماهی های پرنده نبوده اند بلکه ماهی های سطحی هستند که بر روی سطح آب زندگی می کنند. 
گفتنی است جزیره شیف جزیره‌ای ماسه‌ای در شمال بندر بوشهر در منتهی الیه تالاب حله است که از به هم پیوستن آب رودخانه شاپور و دالکی به وجود آمده و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی شهرستان بوشهر و ۶ کیلومتری شمال بندر بوشهر واقع می‌باشد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟