افزایش تلفات جان باختگان واژگونی قایق در آبهای ایتالیا

به گزارش رکنا، بیش از یک هفته از غرق شدن کشتی حامل حدود ۱۸۰ مهاجر که از شهر ازمیر ترکیه به سمت ایتالیا حرکت کرده بود، می گذرد. تاکنون شماری از مسافران هنوز پیدا نشده‌اند.

یک شهروند افغانستانی مقیم ایتالیا که از محل حادثه دیدار کرده، در مصاحبه با خبرنگاران گفت کشتی غرق‌شده ظرفیت انتقال حدود ۱۰۰ نفر را داشته، اما قاچاقچیان بیش از ۱۸۰ نفر زنان و کودکان را در این کشتی جا داده بودند.

وی به نقل از یکی از شهروندان افغان که نجات یافته و اکنون در ایتالیا تحت درمان است، گفت کشتی تا ۵۰۰ متری ساحل رسیده بود و پس از آن غرق شد.

تلاش‌ها برای یافتن افرادی که ناپدید شده‌اند جریان دارد، اما به‌دلیل اینکه ساحل محل حادثه، شنی و طوفانی است و هر ساعت به ضخامت شن‌ها افزوده می‌شود، یافتن اجساد افراد ناپدیدشده به تاخیر افتاده است.

از میان کودکان افغان که سوار این کشتی بودند، تنها یک کودک ۹ ساله نجات یافته است که در کمپ آوارگان نگهداری می‌شود. قربانیان این حادثه در یک سالن ورزشی در شهر کروتونه داخل تابوت‌ها نگهداری می‌شوند و دولت ایتالیا تعهد کرده است که همه اجساد را با هزینه دولتی به افغانستان بفرستد.

خالد ذکریا، سفیر افغانستان در ایتالیا که به محل حادثه رفته است، تاکنون نتوانسته با افراد نجات‌یافته و تحت درمان ملاقات کند. دولت ایتالیا تاکنون با خانواده‌های همه ۷۸ شهروند جان‌باخته افغانستان که تاکنون هویتشان ثبت شده است، نتوانسته تماس برقرار کند و دولت ایتالیا در صورتی که خانواده‌ها بخواهند اجساد قربانیان به افغانستان فرستاده شوند، این کار را انجام می‌دهد.

طبق تصمیم دولت ایتالیا افراد نجات‌یافته و تحت درمان اگر بخواهند می‌توانند در این کشور بمانند و درخواست پناهندگی بدهند.

سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا، روز پنجشنبه، از سالن ورزشی که در آن اجساد قربانیان نگهداری می‌شود، دیدن و با بستگان قربانیان صحبت کرد. براساس اطلاعات مقام‌های ایتالیایی، سرنشینان این کشتی شامل شهروندان افغانستان، ایران، سومالی، پاکستان، فلسطین و سوریه می‌شدند که ۸۰ تن آنان نجات یافته‌اند.

پیش از این، سفارت افغانستان در ایتالیا اعلام کرده بود که تنها هویت ۳۲ شهروند افغان که در حادثه غرق شدن کشتی جان‌های شان را از دست دادند، تائید شده است.

نزدیک به ۱۵ روز پیش، اجساد ۱۸ مهاجر افغانستانی که در اثر گرسنگی و خفگی ناشی از کمبود اکسیژن در داخل یک کامیون جان باخته‌ بودند، در حومه شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان، پیدا شد.

پلیس بلغارستان گفت این مهاجران در تلاش برای رسیدن به یکی از کشورهای اروپایی، در ۲۰ کیلومتری شهر صوفیه، پایتخت بلغارستان، ساعت‌ها بدون آب و غذا ماندند و در نتیجه خفگی و کمبود اکسیژن جان باختند.

در همین حال، به‌تازگی دولت آفریقای جنوبی تصمیم گرفته درخواست پناهندگی ۲۲ شهروند افغانستان را که با عبور از کشورهای مختلف به آن کشور رسیدند، رد کند.

در همین حال پلیس ترکیه اعلام کرد ۶۰ مهاجر افغان که دست‌کم ۲۰ کودک نیز در میان آنها بوده است و از دو شب قبل در آب‌های بین ترکیه و یونان سرگردان مانده بودند را به ساحل منتقل کرده و نجات داده است.

رسانه‌ها به نقل از یک‌ مهاجر گرفتار در آب‌های بین ترکیه و یونان، گزارش دادند حدود ۶۰ پناهجو که ۲۰ نفر آن‌ها کودک هستند، ساعت‌ها در قایق در دریا سرگردان مانده‌اند.

این مهاجرین به برخی رسانه‌ها گفتند "ترکیه و یونان هیچ‌کدام به آن‌ها کمکی نمی‌کنند و اجازه ورود به خاک خود را نمی‌دهند، صدای افرادی در تاریکی نیز شنیده می‌شود که می‌گویند ساعتها در دریا سرگردان بودند و باد قایق در حال خالی‌شدن است، بچه‌ها و زنان گریه می‌کنند.

وزارت امور خارجه طالبان از موسسه‌های خیریه به‌ویژه سازمان بین‌المللی صلیب سرخ خواست به وظایف خود در زمینه یافتن و بازگرداندن اجساد غرق‌شدگان افغان در سواحل ایتالیا عمل کنند و همچنین به شهروندان افغانستان توصیه کرد از سفر به کشورهای خارجی از مسیرهای غیرقانونی خودداری کنند.

 

کدخبر: 874884
لینک کپی شد
آیا این خبر مفید بود؟