بازداشت 10 افسر بازنشسته ارتش ترکیه

به گزارش رکنا، برای اولین بار پس از کودتای ۲۰۱۶ ترکیه، ۱۰۳ افسر بازنشسته نیروی دریایی این کشور در بیانیه‌ای از تصمیم اردوغان برای خروج از پیمان «مونترو» در خصوص تاسیس کانال آبی جدید در استانبول به شدت انتقاد کردند.

کالین بیانیه دهها افسر بازنشسته نیروی دریایی ترکیه را «یادآور دوران کودتا» خواند.

«فخرالدین آلتون» مشاور مطبوعاتی «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز ضمن هشدار به آن‌هایی که این بیانیه را امضا و منتشر کرده‌اند، گفت: «نه تنها آن‌هایی که (این بیانیه‌ را) امضا کرده‌اند بلکه آن دسته از افرادی که تشویق به چنین کاری کرده‌اند، محاکمه خواهند شد».

اردوغان قرار است امروز دوشنبه ساعت ۱۲:۰۰ به وقت گرینویچ (۱۶:۳۰ به وقت تهران) در خصوص این موضوع سخنرانی کند.

کالین در پیامی که در صفحه توییتر خود منتشر کرد، در خصوص اقدام افسران بازنشسته ارتش ترکیه نوشت: «آن‌ها باید بدانند که ملت محترم ما و نمایندگان آنها هرگز اجازه (گسترش) چنین ذهنیتی را نمی‌دهند».

10 افسربازنشسته ارتش ترکیه بازداشت شدند

پیمان مونترو در سال ۱۹۳۶ میان ترکیه و قدرت‌های جهانی امضا شد و این امکان را به ترکیه داد که بر ترانزیت کالا در تنگه‌های «بسفر» و «داردانل» کنترل داشته باشد. حال افسران بازنشسته ارتش ترکیه در بیانیه خود پیمان «مونترو» را یک دستاورد تاریخی دیپلماتیک و یادگار «آتاتورک» نامیده‌ و عزم دولت برای ایجاد گذرگاهی جدید را دارای عواقب خطرناک برای ترکیه دانسته‌اند.

در بیانیه افسران بازنشسته نیروی دریایی ترکیه تأکید شده است که دولت ترکیه تلاش دارد ارزش و جایگاه نیروهای مسلح و نیروی دریایی را کاهش داده و از مسیری که «مصطفی کمال آتاتورک» ترسیم کرده منحرف کند.

تمامی افسران امضاکننده این بیانیه، اسامی خود را نیز در پای آن نوشته‌اند. صدور این بیانیه در شرایطی که همچنان بازداشت‌های نظامیان در ارتباط با کودتای ۲۰۱۶ ادامه دارد، توجه بسیاری را به خود جلب کرده و هم زمان واکنش‌های زیادی را موجب شده است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟