دستورکار مذاکرات دولت افغانستان و طالبان نهایی شد

به گزارش رکنا ، «نادر نادری» سخنگوی تیم مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان گفت که کار بر روی دستور کار مذاکرات بین‌الافغانی از جمله مقدمه گفت‌وگوها نهایی شده و «محمد نعیم» سخنگوی دفتر سیاسی طالبان نیز آن را تایید کرد.

پیش از این سخنگوی طالبان گفته بود که همه دستورکار مذاکرات بین‌الافغانی از جمله مقدمه آن نهایی و تکمیل شده است اما نادری تاکید کرده بود که دو طرف «صرفاً در مورد 21 ماده دستورکار مذاکرات، به استثنای مقدمه آن، در اصول به توافق رسیدند».

براساس گزارش برخی رسانه‌ها، «عبدالله عبدالله» رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان پیش از سفر اخیرش به ترکیه در اواخر آبان با دستورکار مذاکرات موافقت کرده بود و به «معصوم استانکزی» رئیس تیم مذاکره کننده افغانستان گفته بود تا مفاد توافقنامه را مورد تایید قرار دهد اما اشرف غنی از استانکزی خواست تا فوری به کابل بازگردد تا از امضای توافق جلوگیری شود.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال اینستاگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

«هشت صبح» نوشت که پس از بازگشت استانکزی به کابل تیم مذاکره کننده دولت در ابهام و سردرگمی قرار گرفت و مخالفت کابل با امضای سند توافق شده دستورکار مذاکرات سبب دو دستگی در این تیم شد.

منابع می‌گویند که اشرف غنی خواستار افزودن یک ضمیمه در متن دستورکار است که در آن باید از قطعنامه لویه‌جرگه‌ مشورتی صلح و همچنان قطعنامه‌ شماره 2513 سازمان ملل نیز نام برده شود.

هشت صبح اضافه کرد که رئیس جمهور افغانستان گمان می‌کند که با تحلیف جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، استراتژی واشنگتن در منطقه و افغانستان در عوض و دست خلیلزاد از مسایل افغانستان کوتاه خواهد شد از اینرو، تمام توان خود را به کار بسته تا از پیشرفت در مذاکرات دوحه جلوگیری کند؛ این در حالی است که تا برپایی مراسم تحلیف جو بایدن نزدیک به دوماه زمان باقی مانده است.

این روزنامه همچنین اظهارداشت که کشورهای دخیل در روند صلح افغانستان از مخالفت غنی با پیشرفت در روند صلح و دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای پایان جنگ آگاه هستند و به این منظور فشار جهانی برای کوتاه کردن دست وی از روند صلح آغاز شده است.

انتهای پیام/.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

 

 

آیا این خبر مفید بود؟