اجلاس اوپک بدون هیچ تصمیم قطعی در مورد کاهش تولید پایان یافت

به گزارش رکنا، به نقل از اویل پرایس، اوپک در روز دوشنبه اعلام کرد در شرایطی که ترس در مورد کاهش بیشتر قیمت نفت به خاطر موج بعدی همه‌گیری ویروس کرونا افزایش یافته، از زیر بار مسئولیت خود شانه خالی نخواهد کرد.

قیمت نفت در روز دوشنبه به خاطر اطلاعات اقتصادی ناامیدکننده چین، ترس از اوج دوباره موارد ابتلا به ویروس کرونا، وضع دوباره قرنطینه در اروپا و احتمال افزایش تولید اوپک از اول ژانویه 2021، دوباره کاهش یافت.

ولی منابع داخلی اوپک اعلام کرده‌اند در صورت لزوم تصمیم این گروه برای افزایش تولید در ابتدای سال آینده میلادی لغو خواهد شد.

عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان برای آرام کردن ترس موجود در بازار یادآوری کرد اوپک طی یک سال گذشته همواره برای تغییر شرایط انعطاف پذیر بوده است.

وزیر نفت عربستان اضافه کرد اوپک از زیر بار مسئولیتهای خود در این زمینه شانه خالی نخواهد کرد.

ائتلاف اوپک پلاس اجلاس کمیته مشترک وزارتی نظارت بر قرارداد کاهش تولید را برگزار کرد تا عملکرد کشورهای عضو را بررسی کند. طبق معمول نیجریه و عراق نتوانستند به این قرارداد پایبند بمانند.

اوپک در حال حاضر هنوز هم تصمیم دارد از ژانویه سال آینده میلادی کاهش تولید خود را از 7.7 میلیون بشکه فعلی به 5.8 میلیون بشکه برساند. گرچه اعلام شده اوپک احتمالاً این اقدام را به تعویق می‌اندازد ولی تصمیم نهایی در این مورد در اجلاس کامل این گروه در 30 نوامبر و اول دسامبر گرفته خواهد شد.

اوپک تا آن زمان به بازار فشار میآورد تا مانع کاهش بیشتر قیمت نفت شود. سقوط دوباره قیمت نفت بسیاری از اقتصادهای عضو اوپک را نابود خواهد کرد چون بودجه آنها شدیدا وابسته به درآمدهای نفتی است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟