جسارت دوباره نشریه هتاک فرانسوی به ساحت پیامبر اسلام

به گزارش رکنا، اقدام جسارت‌آمیز شارلی ابدو در انتشار کارتون‌های پیامبر مکرم اسلام در ژانویه سال ۲۰۱۵ خشم مسلمانان و بسیاری از آزادیخواهان جهان را برانگیخت و به حمله تروریستی نیروهای داعش به دفتر این نشریه در پاریس انجامید؛ حرکتی که ۱۲ نفر را به کشتن داد. چند حمله مشابه در روزهای پس از این حادثه در پایتخت فرانسه هم پنج کشته دیگر بر جای گذاشت.

روز هفتم ژانویه پنج سال پیش دو برادر به نام‌های سعید و شریف در اعتراض به انتشار کاریکاتور پیامبر اسلام به دفتر نشریه شارلی ابدو حمله کردند و ۱۱ نفر را داخل ساختمان به گلوله بستند. یک نفر دیگر هم بیرون ساختمان کشته شد و پس از آن مهاجمان به حومه پاریس گریختند. روز بعد یکی از آشنایان سعید و شریف به نام آمدی کولیبالی یک مامور پلیس زن را به قتل رساند. روز ۹ ژانویه کولیبالی چهار یهودی را در فروشگاهی در شرق پاریس کشت و خودش در حمله نیروهای پلیس کشته شد.

پلیس فرانسه در دو عملیات جداگانه سعید و شریف را از پا درآورد و همان زمان ویدئویی از احمد به دست آمد که ادعا کرده بود حمله‌ها با همکاری و هدایت داعش انجام شده است. با این حال، القاعده یمن اعلام کرد رهبران آن دستور حمله به دفتر نشریه هتاک شارلی ابدو را صادر کرده‌اند. ضمن اینکه حمله‌های داعش و القاعده به فرانسه پایان نیافت و همان سال اقدام تروریستی در تئاتر باتاکلان و چند نقطه دیگر در پاریس ۱۳۰ کشته در پی داشت.

محاکمه ۱۴ نفر از عوامل حمله به دفتر نشریه شارلی ابدو پس از چند ماه تاخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا روز چهارشنبه در پاریس آغاز می‌شود و انتظار می‌رود تا ۱۰ نوامبر ادامه داشته باشد. سه نفر از متهمان که احتمال می‌رود مرده باشند، به شکل غیابی محاکمه خواهند شد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟