وانگ یی: واشنگتن به جای «همکاری بُرد-بُرد» خواهان یکجانبه‌گرایی است

به  گزارش رکنا، به نقل از پایگاه اینترنتی گلوبال تایمز، وانگ یی، وزیر امور خارجه چین امروز دوشنبه با انتقاد از سیاست‌های آمریکا، اعلام کرد که واشنگتن به جای «همکاری برد-برد» با سایر کشور‌ها خواهان یکجانبه گرایی است. وی تأکید کرد که واشنگتن به واسطه سیاست هایش «در سمت اشتباه تاریخ» قرار دارد.

وانگ یی طی سخنرانی در کنفرانس «اندیشکده فرانسوی در امور روابط بین الملل» در پاریس گفت: چین هرگز نمی‌خواهد در یک جنگ سرد جدید با کسی بجنگد و جنگ سرد در عصر جهانی شدن جایگاهی نمی‌تواند داشته باشد، زیرا غیرممکن است کشور‌ها را در حالی که به یک جامعه بهم پیوسته از منافع مشترک تبدیل شده اند، به دو یا سه بخش تقسیم کنیم.

روابط بین واشنگتن و پکن به دلیل رویداد‌های هفته گذشته در دریای چین جنوبی به نوبه خود بدتر شد. چین، آمریکا را به نادیده گرفتن قوانین بین المللی متهم کرد، در حالی که کاخ سفید این کشور آسیایی را به دلیل نقض توافق نامه منعقد شده در سال ۲۰۰۲ برای جلوگیری از تشدید اختلافات در منطقه مقصر دانست.

وانگ یی برای یک دیدار سیاسی و اقتصادی در پاریس به سر می‌برد.

او همچنین در بخشی دیگر از اظهاراتش بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی با اروپا تاکید کرد. پیش از این، وزارت بازرگانی چین گزارش داد که پکن به دنبال تقویت روابط خود با انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (آسه آن) و گسترش تجارت با این گروه است. این اقدام در راستای بهبود اقتصادی در بحبوحه شیوع ویروس کروناست.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟