رای دادگاه لاهه درباره ترور رفیق حریری اعلام شد

به گزارش العربیه، دادگاه لاهه جلسه قرائت حکم ترور رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان را با یک دقیقه سکوت به احترام قربانیان انفجار بندر بیروت آغاز کرد.

قاضی دادگاه اعلام کرد: دو و نیم تن مواد منفجره در خودرویی بود که رفیق حریری در آن قرار داشت.

این دادگاه اعلام کرد: ترور حریری عملیاتی تروریستی بوده که برای اهداف سیاسی انجام شده است.

قاضی دادگاه لاهه با اذعان به اینکه هیچ مدرکی مبنی بر دست داشتن دولت سوریه و حزب الله لبنان در ترور حریری وجود ندارد، اعلام کرد ۵ فرد متهم در ترور رفیق حریری از افراد حزب الله هستند.

دادگاه ویژه ترور رفیق حریری اعلام کرد مصطفی بدرالدین، سلیم عیاش، حسین عنیسی، اسد صبرا و حسن حبیب مرعی متهمان ترور نخست وزیر اسبق لبنان هستند.

قاضی دادگاه همچنین تأکید کرد هیچ مدرکی دال بر دخالت رهبری حزب‌الله در این ترور وجود ندارد و سید حسن نصرالله و رفیق حریری روابط خوبی با یکدیگر داشته‌اند.

او بر اهمیت ارتباط‌های انجام شده در کشف مسئله ترور تاکید کرد و گفت: متن این تماس‌ها به کشف گروهکی که پشت پرده این ترور بودند منجر شد. زمان فاصله میان دو تماس ۱۵ دقیقه بوده است. پیگرد آمد و شد‌های حریری نشان می‌دهد که او تحت نظر بوده و این انفجار اتفاقی نبوده است.

دادگاه مذکور افزود: مواد با قابلیت انفجار بسیار بالا در این عملیات استفاده شده و کارشناسان تاکید می‌کنند که فضای کم خیابان بر شدت انفجار افزوده است. بی شک یک فرد انتحاری این ترور را انجام داده و جسد این فرد قابل شناسایی نبوده است.

در جریان بمب گذاری در ۱۴ فوریه سال ۲۰۰۵ در بیروت رفیق حریری، نخست وزیر اسبق لبنان به همراه ۲۱ فرد دیگر جان باختند و پس از آن ۴ فرد را به اتهام انجام این عملیات دستگیر کردند. بر اثر این حادثه سازمان ملل تحقیقاتی پیرامون قتل او تحت عنوان دادگاه ویژه برای لبنان آغاز کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟