در این کشورها امروز شنبه عید فطر است/ نماز عید در عربستان برگزار نمی شود

به گزارش رکنا، به نقل از آرتی عربی، ستاد رویت هلال ماه در موریتانی برخلاف بیشتر کشورهای عربی و اسلامی امروز شنبه را به عنوان عید سعید فطر اعلام کرد و به همین مناسبت رئیس جمهور این کشور دستور عفو ۱۹۵ زندانی را صادر کرد.

طبق اعلام این ستاد هلال ماه شوال در بیشتر مناطق این کشور دیده شده است و به همین خاطر رمضان به پایان رسید و امروز شنبه عید سعید فطر اعلام شد.

ستاد رویت هلال ماه در سنگال هم در بیانیه ای اعلام کرد که روز گذشته جلسه ای را برای دیدن و یا عدم رویت هلال ماه شوال برگزار کردند و در نهایت آنها موفق شدند که هلال ماه را پیدا کنند تا امروز را به عنوان نخستین روز ماه شوال ثبت کنند و عید فطر اعلام شود.

کشورهای ساحل عاج، مالی و نیجریه هم امروز شنبه را به عنوان عید سعید فطر اعلام کردند.

در همین راستا رئیس کمیته مبلغان در مالی گفت: کمیته ملی رویت هلال ماه در مالی به همه مسلمانان در سراسر جهان اعلام می کند که هلال ماه به صورت آشکار در مالی دیده شده است و به همین خاطر پایان رمضان اعلام و امروز شنبه عید سعید فطر است.

با وجود آنکه در این چند کشور آفریقایی هلال ماه شوال دیده شد و امروز شنبه عید فطر اعلام شد اما در بیشتر کشورهای عربی و اسلامی دیگر مثل عربستان،کویت، قطر، امارات و مصر امروز ۳۰ رمضان است و یکشنبه به عنوان روز عید سعید فطر اعلام شده است.

ستاد رویت هلال در عربستان شب گذشته اعلام کرد که در هیچ کجای این کشور نتوانستند هلال ماه شوال را مشاهده کنند و به همین خاطر امروز شنبه ۳۰ رمضان اعلام شد تا قطعا یکشنبه به عنوان عید سعید فطر اعلام شود.

به احتمال قوی عید فطر در بسیاری از کشورها از جمله عربستان روز یکشنبه باشد

تعدادی از کشورها از جمله عربستان سعودی اعلام کردند که تا کنون موفق به رؤیت هلال ماه شوال در غروب امروز (جمعه) نشده و به احتمال قوی روز اول شوال و عید فطر یکشنبه خواهد بود.

دولت سعودی عصر امروز از تمامی مردم عربستان خواسته بود تا با چشم مسلح و غیر مسلح اقدام به رصد هلال ماه شوال کنند و «عبدالله الخضیری» اخترشناس سعودی اعلام کرد که فردا (شنبه) آخر ماه رمضان و یکشنبه عید فطر خواهد بود.

در همین حال شش کشور استرالیا، فیلیپین، ژاپن، ترکیه، اندونزی و مالزی نیز اعلام کردند که قادر به رؤیت هلال ماه شوال نشده و روز یکشنبه عید فطر است.

مجمع الفقهی عراق (اهل سنت) و منطقه کردستان عراق نیز روز یکشنبه را عید فطر اعلام کردند.

در حال حاضر کشورهای مصر، امارات، کویت و بسیاری دیگر از کشورهای عربی در حال تلاش برای رؤیت هلال هستند و هنوز به طور قطعی یکشنبه را روز عید فطر اعلام نکرده‌اند هرچند پیش بینی می‌شود قادر به رؤیت هلال ماه شوال در امشب نشوند.

نماز عید فطر در سراسر عربستان لغو شد

تولیت مسجدالحرام و مسجد پیامبر(ص) از موافقت شاه سعودی با برپایی نماز عید سعید فطر در حرمین شریفین بدون نمازگزار خبر داد.

«عبدالرحمن بن عبدالعزیز السدیس» با اعلام این خبر تاکید کرد: این تصمیم بر اشتیاق پادشاه برای برگزاری این منسک بزرگ در سایه شیوع ویروس کرونا دلالت دارد.

از سوی دیگر وزارت امور اسلامی، تبلیغ و ارشاد سعودی به موذن های مساجد این کشور دستور داد از زمان پس از نماز صبح تا ورود به زمان برگزاری نماز عید فطر به پخش تکبیرها از طریق بلندگوهای این کشور اقدام کنند.

این وزارتخانه بر عدم برپایی نماز عید فطر در سراسر مساجد و نمازخانه های این کشور براساس دستورات مرتبط با شیوع ویروس کرونا خبر داد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟