کرونا مانع اخراج پناهجویان افغان از آلمان شد

به گزارش رکنا، این تصمیم به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا اتخاد شده است. در هفته‌های اخیر بسیاری از پناهجویان افغان بعد از رد شدن درخواست پناهندگی، از آلمان به کشور خود بازگشتند. در آخرین پرواز مربوط به این امر، روز 12 مارس، 33 پناهجوی افغان پس از رد شدن درخواست‌شان در آلمان در پروازی به کشور خود مسترد شدند.

روند بازگرداندن پناهجویان به کشورهایشان از سوی نهادهای حقوق بشری مورد انتقاد قرار گرفته است. این سازمان‌ها معتقدند در شرایط بحرانی تاثیرگرفته از کرونا، باید روند جابه‌جایی، اخراج و بازگرداندن مهاجران و پناهجویان به کشورهای خود متوقف شود. شدت گیری شیوع ویروس کرونا در آلمان موجب شده مقامات کابل نگران باشند که با بازگشت پناهجویان از آلمان میزان ابتلا به کووید 19 درافغانستان افزایش یابد.

یک سخنگوی وزارت امور مهاجرین افغانستان روز دوشنبه 30 مارس در این خصوص گفت: «به دلیل آسیب‌پذیری افغانستان از ویروس کرونا، ما درخواست کردیم پروازهای خارجی حامل مهاجران تا اطلاع ثانوی به تاخیر بیفتد.»

بر اساس آخرین آمار تا ظهر روز سه‌شنبه اول آوریل، تاکنون 194 مورد ویروس کرونا در افغانستان به ثبت رسیده است و از این تعداد 4 نفر نیز جان خود را بر اثر کووید 19 از دست داده‌اند. گزارش‌های رسمی در افغانستان حاکی از آن است که بیشترین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ولایت هرات این کشور مشاهده شده است.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟