به گزارش رکنا، منابع خبری سعودی از آغاز اجرای دستور تعلیق حمل‌ونقل عمومی به مدت ۱۴ روز در این کشور خبر داده و آن را در تکمله اقدامات پیشگیرانه و کنترل ویروس کرونا دانستند.

روزنامه «الشرق الاوسط» گزارش داد، این تعلیق شامل پروازهای داخلی به استثناء پروازهایی است که با وضعیت‌های اورژانسی و انسانی در ارتباط است.

در میان اتوبوس‌ها نیز اتوبوس‌های مرتبط با ادارات دولتی، سازمان‌های بهداشتی و اتوبوس‌هایی از این دستور مسثتنی هستند که برای اهداف امنیتی، بهداشتی یا انسانی مورد استفاده قرار گیرد.

بر اساس این دستور، فعالیت تاکسی‌ها به استثناء تاکسی‌های حاضر در فرودگاه‌ها تعلیق شده است.

از میان خطوط ریلی نیز، مسیر «ریاض-دمام-بقیق-الهفوف» و مسیر «ریاض-الجوف-المجمعه-القصیم-حائل» و قطار حرمین شریفین شامل این تعلیق است، ولی قطارهای تجاری و باربری به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

به گزارش الشرق الاوسط، کشتی‌هایی که بین جازان و جزیره فرسان در تردد بودند، به فعالیت خود ادامه خواهند داد، ولی تعداد مسافران در هر سفر، به ۱۰۰ نفر کاهش یافته است و برای گردشگری، اجازه سفر داده نمی‌شود.

این تعلیق، شامل وسایل نقلیه مربوط به بخشهای بهداشت، خدمات، کالاهای اساسی، ترابری هوایی و حمل‌ونقلهای امنیتی نمی‌شود.

در همین ارتباط، نهاد دینی عربستان سعودی موسوم به «هیأت علمای بزرگ سعودی» ۲۷ اسفند ماه گذشته اعلام کرد که برگزاری نمازهای جمعه و جماعت در سرتاسر مساجد تا اطلاع ثانوی، لغو شده است.

این هیأت با بیان اینکه تجمعات عامل اصلی گسترش کرونا است، حضور در مساجد برای اقامه نماز جماعت و نماز جمعه فعلا ممنوع است و مساجد تنها به پخش اذان اکتفا کنند.

با این حال، هیأت علمای عربستان گفته است که دو حرم شریف، مکه و مدینه از این تصمیم مستثنا هستند و اقامه نماز در این دو حرم الهی کما فی‌السابق پابرجاست.

مقامات سعودی هفته‌های گذشته اقدام به ایجاد محدودیت در کعبه و لغو عمره کرده بودند که با اعتراض برخی از شهروندان سعودی، پادشاه سعودی دستور به لغو این محدودیت‌ها کرد. با این حال بسته شدن درهای مساجد مشمول همه مساجد عربستان سعودی می‌شود و هیأت مذکور گفته موقت خواهد بود.

مقامات عربستان سعودی یکشنبه این هفته همچنین در اقدامی پیشگیرانه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا، تمامی بازارها، رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ها و پارک‌ها را تعطیل کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟