به گزارش رکنا، نشست سالانه سران هفت کشور صنعتی جهان موسوم به گروه هفت (جی ۷) که قرار بود امسال در کمپ دیوید ایالت مریلند ایالات آمریکا برگزار شود به صورت حضوری برگزار نخواهد شد.

کاخ سفید اعلام کرده از آنجا که امکانات کشورهای گروه هفت درگیر مبارزه با شیوع ویروس جدید کرونا است، اجلاس سران در ماه ژوئن امسال لغو می‌شود و رایزنی‌ها به صورت کنفرانس ویدئویی انجام خواهد شد.

به گزارش رویترز کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد، رئیس جمهوری آمریکا دونالد ترامپ در ماه‌های آوریل و مه نیز از طریق ویدئو کنفرانس با سران شش کشور دیگر عضو جی ۷ درباره ادامه مقابله با گسترش اپیدمی کرونا و شیوع بیماری کووید- ۱۹ رایزنی خواهد کرد.

در این بیانیه که ۲۹ اسفند منتشر شد تاکید شده که هفت کشور پیشتاز صنعتی به رایزتی و همکاری‌های تنگاتنگ برای تامین سلامت شهروندان خود و بهبود اوضاع اقتصادی جهان ادامه خواهد داد.

اتفاق نظر کم‌سابقه برای مقابله با کرونا

سران کشورهای گروه هفت روز دوشنبه در پی یک کنفرانس ویدئویی درباره بحران کرونا تبادل نظر کردند و در اقدامی که کمتر رخ می‌دهد بر "تلاش مشترک" این هفت کشور برای مقابله با پیامدهای اپیدمی ویروس کرونا در حوزه سلامت و اقتصاد تاکید کردند.

این هفت کشور همچنین تاکید کرده‌اند که در شرایط کنونی توجه به تجارت جهانی و نقش سازمان بهداشت جهانی، نهاد وابسته به سازمان ملل متحد اهمیت زیادی دارد.

بنابر گزارش‌ها ظاهرا دونالد ترامپ با توجه به افزایش نگرانی‌ها در آمریکا از گسترش شدید ویروس کرونا تمایل داشته نشان دهد که در چنین شرایطی آماده همکاری و تعامل با جهان است.

رئیس جمهوری آمریکا حدود یک هفته پیش در نخستین سخنرانی خود در مورد شیوع ویروس جدید کرونا اعلام کرد که از بامداد جمعه ۲۴ اسفند (۱۴ مارس) سفر شهروندان ۲۶ کشور اروپایی به آمریکا برای مدت ۳۰ روز ممنوع خواهد بود. بریتانیا و ایرلند جزو این کشورها نبودند اما یک روز بعد به آنها اضافه شدند.

اورزولا فون‌درلاین رئیس کمیسیون و شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا، این تصمیم ترامپ را به عنوان اقدامی یک‌جانبه و بدون مشورت محکوم کرده و هشدار ‌دادند که اپیدمی کرونا یک بحران جهانی است و محدود به یک قاره نمی‌شود.

در این میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز مرزهای خود به روی شهروندان غیراروپایی را بسته‌اند. با این همه کنفرانس ویدئویی دوشنبه بیشتر بیانگر آن بود که همه کشورها بر سر این مسئله توافق دارند که گسترش ویروس کرونا یک پدیده فرامرزی است و با همکاری متقابل بهتر می‌تواند مانع شیوع سریع ان شد.

افزایش شدید مبتلایان در اروپا و آمریکا

بر پایه فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر اساس آمار کشورها منتشر می‌کند تا بعد از ظهر جمعه اول فروردین (۲۰ مارس) ۲۵۴ هزار و ۶۵۳ مورد ابتلا به ویروس کرونا در کشورهای مختلف شناسایی شده و ۱۰ هزار و ۴۱۵ نفر بر اثر آن درگذشته‌اند.

در حالی که چین، به عنوان کانون شیوع ویروس کرونا تا حدود زیادی موفق به کنترل بیماری شده و در دو روز گذشته هیچ مورد جدید ابتلا را گزارش نکرده، آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی با مشکلات جدی روبرو هستند.

در میان کشورهای اروپایی وضعیت ایتالیا با اندکی بیش از ۴۱ هزار مورد ابتلا، اسپانیا با نزدیک به ۲۰ هزار و آلمان با ۱۸ هزار و ۳۶۱ مبتلای شناسایی شده به کرونا وخیم‌تر از دیگر کشورها است.

در ایالات متحده نیز شیوع ویروس کرونا پرشتاب بوده است و تعداد مبتلایان تا اول فروردین به بیش از ۱۴ هزار و ۲۵۰ نفر رسیده است.

تعداد قربانیان ویروس کرونا در ایتالیا از مرز سه هزار و ۴۰۰ نفر گذشته و فراتر از تعداد کشته شدگان در چین رفته است. آلمان به نسبت تعداد زیاد مبتلایان تا کنون قربانیان کمتری داشته و در این کشور ۵۲ مورد مرگ بر اثر بیماری کووید- ۱۹ ثبت شده است. در ایالات متحده تنها در دو شهر واشنگتن و نیویورک بیش از ۱۱۰ نفر قربانی ابتلا به کرونا شده‌اند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟