به گزارش رکنا، کمیسیون اروپا روز جمعه خواهان برخورد اسپانیا با جوزپ بورل، وزیر امور خارجه این کشور به دلیل انتشار یک سند محرمانه در شبکه اجتماعی توییتر شد.

آقای بورل که قرار است به جای فدریکا موگرینی مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برعهده گیرد به تازگی پستی در حساب توییتر خود منتشر کرده که حاوی سندی مرتبط با اقدام قضایی بر ضد یک استقلال طلب کاتالونیا بوده است.

انتشار این مطلب که حاوی بخشی از یک سند محرمانه و طبقه بندی شده بوده است خشم مسئولان مقامات اتحادیه اروپا را به همراه داشته، به نحوی که کمیسیون اروپا روز جمعه به صورت رسمی خواهان برخورد دولت اسپانیا با وزیر امور خارجه این کشور شد.

گاف وزیر امور خارجه اسپانیا در انتشار این سند حالا کشورش را در مخمصه قرارداده است. این اشتباه غیرمنتظره همچنین می تواند روند آغاز به کار رسمی کمیسیون اروپا سه هفته پیش از رای اعتماد به باقی مانده کمیسرها در پارلمان را با مشکلاتی همراه کند.

مینا آندریوا، سخنگوی نهاد اجرایی اتحادیه اروپا روز جمعه در سخنانی اعلام کرد: «قوانین مشخصی در خصوص نحوه استفاده از سیستم اطلاعاتی شنگن موسوم به SIS وجود دارد که انتظار می رود همه آنرا رعایت کنند.»

این سخن اشاره به توییتی دارد که جوزپ بورل چهارشنبه گذشته آنرا منتشر کرد. این توییت حاوی سندی بوده که پیشتر توسط مقامات بریتانیا از طریق یک سیستم اطلاعاتی امن فرستاده شده و در آن از مادرید خواسته شده بود که اطلاعات کامل تری از قرار بازداشت صادر شده بر ضد کلارا پونساتی، یک استقلال طلب کاتالونیایی پناه گرفته در اسکاتلند در اختیار این کشور قرار دهند.

در گزارش کمیسیون اروپا آمده است که آقای بورل با انتشار توییت حاوی این سند که سپس بلافاصله حذف شده در واقع به نوعی اقدام به نشر اطلاعات شخصی محرمانه کرده است.

در پی انتشار این توییت دیانا ریبا خینر، نماینده کاتالان پارلمان اروپا و عضو گروه سبزها با ارسال نامه ای اعتراض آمیز برای ژان کلود یونکر، رئیس فعلی کمیسیون اروپا و خانم «اورزولا فن در لاین» مراتب انتقاد شدید خود را نسبت به این اقدام وزیر امور خارجه اسپانیا اعلام کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟