به گزارش گوره سیاسی رکنا ؛ دونالد ترامپ در توئیتی خطاب به رئیس جمهوری چین نوشته است: «خیلی صریح به رئیس جمهوری شی و تمام دوستانم در چین می گویم که اگر حاضر به توافق نباشید، به شدت آسیب خواهید دید زیرا شرکت‌ها مجبور به ترک چین خواهند شد. خرید از چین خیلی گران است. شما با توافق خیلی خوبی مواجه بودید که تقریبا تکمیل شده بود اما عقب نشینی کردید.»

Capture
آقای ترامپ همچنین در توئیت دیگری از آمارهای اقتصادی غیرمنتظره و خوب در سه ماه اول برای آمریکا سخن گفته و افزوده است که ۳.۲ درصد تولید ناخالص داخلی در بخش بزرگی به لطف تعرفه‌های اعمال شده بر کالاهای چینی به‌دست آمده است.
پیش از این پکن اعلام کرده بود که «هرگز تسلیم فشارهای خارجی ناشی از تهدیدات ایالات متحده آمریکا برای اعمال تعرفه‌» بر تمام کالاهای چینی نخواهد شد.
کنگ شوانگ، سخنگوی وزرات خارجه چین در اظهار نظر کوتاهی در روز دوشنبه گفت: «ما به کرات اعلام کرده‌ایم که افزایش تعرفه‌ها هیچ مشکلی را حل نمی کند. ما هرگز تسلیم فشارهای خارجی نخواهیم شد. ما اعتماد و توانایی لازم برای دفاع از حقوق قانونی و مشروع‌مان را داریم.»
با این حال وی از اظهار نظر درباره چگونگی واکنش به تصمیم آمریکا برای اعمال تعرفه بر کالاهای چینی امتناع کرد.
جنگ تجاری میان چین و آمریکا بعد از تصمیم روز جمعه واشنگتن برای افزایش ۲۵ درصدی تعرفه‌های گمرکی بر روی کالای چینی شدت بیشتری گرفته است.
رئیس جمهوری آمریکا پیش از این از رابرت لایتیزر، نماینده این کشور در مذاکرات تجاری با چین خواسته بود تا بر روی تمام کالاهای باقی مانده که از چین وارد می شود نیز تعرفه اعمال کند. این درخواست به این معنی است که تعرفه های جدید حدود ۳۰۰ میلیارد دلار کالای دیگر چینی را نیز شامل خواهد شد.
با این حال «لری کودلو» مشاور اقتصادی کاخ سفید روز یکشنبه گفت که «احتمال جدی» وجود دارد که در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ که در ماه ‌ژوئن در ژاپن برگزار می شود، دونالد ترامپ با رئیس جمهوری چین دیدار کند.
پیش‌تر در روز جمعه نیز اعلام شده بود که ۳ اختلاف اساسی میان آمریکا و چین در زمینه تجاری باقی مانده است و به همین دلیل دو طرف توافق کرده‌اند که «مذاکرات بیشتر تجاری» را در دستور کار خود قرار دهند.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟