مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه در جلسه استماع کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، اتهامات بی‌اساس مقامات واشنگتن را علیه ایران تکرار کرد. پمپئو مدعی شد: درخصوص ارتباط میان ایران و القاعده هیچ شکی وجود ندارد.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی درباره نگرانی‌ها بر سر موشک‌های عربستان سعودی، مدعی شد برنامه جامع اقدام مشترک «برجام» به ایران اجازه داد موشک داشته باشد، بنابراین کشور‌های دیگر برای دفاع از خودشان به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.

پمپئو در حالی این ادعا را مطرح می‌کند که عربستان سعودی از سال‌ها پیش از حصول توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی، دارای موشک‌های با بُرد متوسط بود. رژیم صهیونیستی نیز سالهاست که دارای موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای است.

پمپئو در پاسخ به پرسشی درباره معافیت‌های تحریمی ایران و اینکه در ماه مه برخی از این معافیت‌ها تمدید خواهد شد یا خیر، گفت: فکر می‌کنم درباره هدفمان برای به صفر رساندن (صادرات نفتی ایران) در سریع‌ترین زمان ممکن بسیار شفاف بوده ایم و به اقدامات خود در این زمینه ادامه خواهیم داد.

یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا از پمپئو پرسید:« آیا هیچ یک از ۷ مجوز صادرشده توسط دولت دونالد ترامپ برای انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، صورت گرفته است؟»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ مدعی شد در این باره اطلاعاتی ندارد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟