دریای سرخ خلیجی از اقیانوس هند است که بین شبه‌جزیره عربستان و شمال شرقی قارهٔ آفریقا قرار دارد. دهانه باب‌المندب آن را به اقیانوس هند می‌پیوندد. کانال سوئز در شمال آن را به دریای مدیترانه وصل می‌کند. همسایگان این دریا کشورهای عربستان سعودی، یمن، جیبوتی، اتیوپی، سودان، مصر، رژیم صهیونیستی و اردن می‌باشند. این دریا حد فاصل میان دو قاره آسیا و آفریقا است.

ذخیره گاز طبیعی عربستان سعودی طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا 303 تریلیون فوت مکعب در سال 2017 میلادی بوده و بعد از روسیه، ایران و قطر در رتبه چهارم قرار دارد.

میزان تولید گاز طبیعی شرکت آرامکو در سال 2017 میلادی روزانه به 12.4 میلیارد فوت مکعب رسید که نسبت به سال 2016 میلادی رشد داشته است.

وزیر انرژی عربستان در خصوص نفت دریای سرخ افزود: حجم نفت این دریا محدود و فرایند تولید آن پر هزینه است چرا که در قسمت های عمیق دریا با عمق 1200- 1500 متری یافت می شود.

عربستان سعودی بزرگ ترین صادرکننده نفت خام در دنیا بشمار می آید، این در حالی است که از نظر حجم تولید بعد از روسیه و ایالات متحده قرار دارد.

فالح تاکید کرد که آرامکو در صدد است در جنوب قاره آفریقا سرمایه گذاری کند تا به این وسیله به آفریقای سیاه راه یابد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

 

آیا این خبر مفید بود؟