در پی درگیری‌های مجدد میان نیرو‌های هندی و پاکستانی در منطقه تحت مناقشه کشمیر، دست کم شش تن از جمله دو نظامی پاکستانی کشته شدند.

تنش میان هند و پاکستان پس از آن تشدید شد که هند در پاسخ به بمب گذاری انتحاری روز ۱۴ فوریه در منطقه کشمیر تحت کنترل دولت دهلی نو که منجر به کشته شدن ۴۰ سرباز هندی شد، روز سه شنبه گذشته با سه فروند هواپیما مواضع ستیزه جویان و عوامل این بمب گذاری در خاک پاکستان را هدف قرار داد و بمباران کرد. پاکستان نیز در اقدامی تلافی جویانه روز چهارشنبه گذشته یک جت جنگنده هندوستان را سرنگون کرد و خلبان آن را به اسارت گرفت.

با این حال، پاکستان به نشانه صلح روز گذشته [جمعه] خلبان اسیر را به هند تحویل داد. اما درگیری‌ها تا بامداد امروز شنبه ادامه یافت که نتیجه آن کشته شدن دو کودک و مادرشان در کشمیر تحت کنترل هند بود. گفته می‌شود پدر کودکان نیز به شدت زخمی شد. مقامات پاکستانی نیز از کشته شدن یک پسر بچه و زخمی شدن ۳ تن دیگر در کشمیر تحت کنترل پاکستان خبر دادند.

همچنین با از سرگیری تبادل آتش از بامداد امروز شنبه دو نظامی پاکستانی کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. هند اعلام کرد پاکستان آغازگر این تیراندازی بوده و برای اولین بار به سمت مرز هند تیراندازی کرده است.

این نخستین حمله هوایی هند به خاک پاکستان از سال ۱۹۷۱ است که منجر به جدایی پاکستان شرقی [بنگلادش امروزی] از پاکستان شد. با این حال، تنش‌ها بر سر کشمیر همچنان ادامه دارد و این منطقه یکی از نظامی‌ترین مناطق جهان است. در سال ۱۹۹۹ نیروی زمینی پاکستان به کشمیر که تحت کنترل هند بود اعزام شد و هند نیز در اقدامی تلافی جویانه یک هواپیمای نیروی دریایی پاکستان را با ۱۶ سرنشین سرنگون کرد.برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

آیا این خبر مفید بود؟