شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ در گفتگویی با ژیل گوتییه، سفیر سابق فرانسه در یمن جدیدترین اوضاع و تحولات این کشور را با او بررسی کرد. مجری فرانس ۲۴ گفتگو با گوتییه را با این سوال آغاز کرد که «آیا در خصوص یمن خوش بین هستید؟»

گوتییه در پاسخ گفت: تقریبا از یک ماه پیش خوش بین شده ام. از زمانی که آمریکا موضع خود را در قبال یمن تغییر داد که البته این تغییر موضع نیز به خاطر عشق و علاقه به یمن نیست بلکه برای آن است که آمریکا نگران آینده نظام عربستان سعودی است. عربستان هیچگونه شانسی برای موفقیت و پیروزی در جنگ یمن ندارد. سعودی‌ها بندر الحدیده و منطقه ساحلی را محاصره کرده‌اند، اما هیچ نتیجه‌ای عاید آن‌ها نشده است. از سوی دیگر نیرو‌های عربستان سعودی هیچ شانسی برای موفقیت در مناطق کوهستانی یمن ندارند. عربستان هر روز هزینه‌های زیادی پرداخت می‌کند. سعودی‌ها از مدت‌ها پیش به دنبال پیدا کردن راه حلی برای بحران یمن بودند و اکنون آمریکا از ضعف محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان که ناشی از قتل Murder جمال خاشقجی است (برای حل و فصل بحران یمن) بهره برداری می‌کند. امیدوارم در مسیر حل و فصل اوضاع باشیم، اما مسئله به این سرعت هم حل نخواهد شد.

او در ادامه در پاسخ به سئوالی در خصوص گفتگو‌های طرف‌های یمنی در سوئد و این که امیدی به موفقیت این گفتگو‌ها وجود دارد یا خیر گفت: امید هست. امید من در درجه اول به این است که جنگ و کشتار متوقف شود. چنین چیزی امکان پذیر است.

او همچنین گفت: دولت عبدربه منصور هادی (رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن) بیشتر یک شبح است تا دولت و هیچ منطقه‌ای از یمن را تحت سیطره خود ندارد و حتی عدن نیز تحت سیطره آن‌ها نیست. این دولت صرفا نقابی است که عربستان سعودی و نیرو‌های ائتلاف تحت فرماندهی عربستان سعودی پشت آن قرار دارند.

مجری فرانس ۲۴ گفت: آن‌ها (سعودی ها) از ابتدا می‌گویند حوثی‌ها (جنبش انصارالله) بازو و ابزار ایران در منطقه هستند. در صورتی که این گفتگو‌ها به نتیجه برسد آیا به معنای به رسمیت شناختن حضور یک عنصر طرفدار ایران در مرز‌های عربستان سعودی است؟

گوتییه در پاسخ تصریح کرد: همه می‌دانند ایران در یمن حضور ندارد و حتی آمریکا بیش از دیگران به این مسئله واقف است.

او در پاسخ به این سئوال مجری که پرسید «پس چرا عکس این را می‌گویند؟» افزود: به خاطر تبلیغات. این‌ها صرفا تبلیغات است. همه می‌دانند ایرانی‌ها در یمن حضور ندارند. »

مجری پرسید: پس حوثی‌ها از کجا اسلحه می‌آورند؟

گوتییه گفت: زمانی که من سفیر فرانسه در یمن بودم می‌گفتیم حدود هشتاد میلیون قبضه سلاح در یمن وجود دارد که به طور میانگین به ازای هر یمنی چهار قبضه سلاح در این کشور وجود دارد. قبایل یمنی مقادیر زیادی سلاح دارند. برخی قبایل یمنی در سال‌های حدود ۲۰۰۸ پدافند هوایی داشتند، بنابراین مقادیر زیادی سلاح در این کشور وجود دارد و یمنی‌ها نیازی به تسلیحات جدید ندارند.

او در پاسخ به این سوال که این همه گرسنگی و فاجعه در یمن برای چیست، گفت: کاملا روشن است که اراده‌ای بخصوص از جانب امارات برای تضعیف یمن وجود دارد. البته این به مدت‌ها قبل برمی گردد و چیز تازه‌ای نیست. علت آن است که جمعیت یمن از جمعیت همه کشور‌های شبه جزیره عربستان اعم از امارات عربی متحده و عربستان بیشتر است، بنابراین آن‌ها از یمن می‌ترسند و احساس خطر می‌کنند. ولی اشتباه می‌کنند. آن‌ها باید سیاست متفاوتی در قبال یمن اتخاذ می‌کردند. آن‌ها باید تلاش می‌کردند یمن را جذب کنند. آن‌ها پول دارند و یمن نیروی انسانی دارد. آن‌ها با کمک هم می‌توانستند یک منطقه عربی قدرتمند داشته باشند. ولی آن‌ها این راه را انتخاب کردند.

او در ادامه در خصوص نقش فرانسه در حل بحران یمن افزود: فرانسه باید در گفتگو‌ها مشارکت می‌کرد. فرانسه روابط خوبی با عربستان دارد. از سوی دیگر فرانسه وجهه خوبی در یمن داشت و هنوز هم دارد، زیرا یمن و فرانسه در طول تاریخ با هم روابط دوستانه داشته اند. من معتقدم فرانسه باید نقشی ایفا می‌کرد. نه تنها فرانسه بلکه آلمان و انگلیس و برخی دیگر از کشور‌های اروپایی هم باید در موضوع یمن ورود می‌کردند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟