به گزارش رکنا، در چین و دیگر کشورهای هدف و حتی کشورهایی که مستقیم درگیر جنگ نبودند، مشکلات اقتصادی جدی ایجاد شد و هم در خود امریکا، تبعات سختی داشت. چند ماه بعد از شلیک‌های تعرفه‌ای کشورها به یکدیگر، گاردین از نگرانی کشاورزان امریکایی بر اثر جنگ تجاری چنین روایت کرد و نیویورک تایمز نیز درباره کارکنان صنعت خودرو و از بین رفتن مشاغل آنها در امریکا گزارش داد. از آن طرف رویترز خبر از افزایش قیمت 83 میلیارد دلاری خودروهای امریکایی داد و راشا تودی نیز از تلنبار شدن یک میلیون تن گوشت روی دست کشاورزان امریکایی حکایت کرد. تمام اینها دونالد ترامپ Trump را که در ابتدای زورآزمایی توییت کرده بود:«جنگ‌های تجاری خوب و بردن آنها آسان است.»؛ پای میز شام با شی جین پینگ رئیس جمهور چین کشاند. در نهایت کار به اینجا رسید که در پایان نشست جی20، آتش بس جنگ تجاری چین و امریکا برای مدت موقت سه ماهه در آرژانتین اعلام شد.

آتشی بر اقتصاد تمام جهان

«نمایندگان دو کشور دور یک میز طویل مستطیل شکل نشسته بودند. یک لوستر کریستالی از بالای میز آویزان بود و یک ردیف گل در وسط میز قرار داشت. استیک گوشت با پیاز قرمز، پنیر گوسفندی و خرما هم غذای اصلی بود. سر همین میز، توافقی به دست آمد که یک درگیری تجاری بزرگ را که ضربه‌های جدی به اقتصاد هر دو طرف وارد کرده بود، متوقف کرد. از طرف دیگر حتی رشد اقتصاد جهانی نیز به خاطر آشفتگی‌ها و نوسان بازارهای مالی متأثر از جنگ تجاری، آسیب دیده بود.» فایننشال تایمز با این توصیف از میز مذاکره شنبه شب به وقت آرژانتین نوشته است. در همین راستا صندوق بین‌المللی پول در آخرین گزارش خود برآورد کرده بود که رشد اقتصاد جهانی در سال 2018-2019 به 3.7 درصد می‌رسد که 0.2 پایین‌تر از پیش‌بینی ماه آوریل است. صندوق در این گزارش نوشته بود:«جنگ تجاری امریکا علیه چین جهان را فقیرتر و به مکانی به مراتب خطرناک‌تر بدل خواهد کرد.» دامنه آتش جنگ تجاری برای جهان به اندازه‌ای گسترده بود که بلومبرگ در یک گزارش تحلیلی اعلام کرده بود که فرانک، کرون دانمارک و کرون سوئیس احتمالاً بدترین آسیب را خواهند دید ودر کل کشورهای اسکاندیناوی بیشترین آسیب را در جنگ تجاری میان چین و امریکا تجربه خواهند کرد. با توجه به این‌که این ارزها نشان دهنده اقتصادهای کوچک و باز هستند، حتی بدون قرار گرفتن در معرض مستقیم تجارت با چین می‌توانند آسیب پذیری جدی داشته باشند. بر اساس گزارش دانسکه بانک دانمارک، مجارستان نیز به دلیل نوظهور بودن اقتصاد و بازارش حساسیت بالایی نسبت به قیمت فلزات نشان خواهد داد.

آتش این جنگ زمانی بالا گرفت که ترامپ روی 200 میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه 10 درصدی گذاشت و اعلام کرد که از اول ژانویه 2019 این تعرفه‌ها را به 25 درصد افزایش می‌دهد. حالا اصلی‌ترین نکته آتش بس همین است که امریکا به مدت سه ماه از وضع و افزایش تعرفه‌های گمرکی و واردات کالا خودداری خواهد کرد و از طرفی دیگر نیز چین توافق کرد که سطح واردات و خرید و محصولات امریکایی را افزایش دهد.

جنگ تجاری هنوز تمام نشده است

فایننشال تایمز بر اساس اعلام کاخ سفید می‌نویسد:«چین میزان بسیار قابل توجهی از محصولات کشاورزی، انرژی و صنعتی امریکا را خواهد خرید، میزان دقیق این خریدها مشخص نشده اما در راستای کاهش شکاف تجاری میان چین و امریکا خواهد بود. امریکا همچنین اعلام کرده است که این دو کشور مذاکراتشان برای حل مسائل مربوط به روابط اقتصادی مانند سرقت Stealing مالکیت معنوی و انتقال اجباری فناوری را آغاز خواهند کرد. آنها مهلت موقت سه ماهه‌ای را برای این گفت‌و‌گوها تعیین کرده‌اند که در صورت شکست، تعرفه‌های جدیدی وضع خواهند شد.» البته پس از این شام دو ساعت ونیمه، لری کودلو، اقتصاددان ارشد کاخ سفید به خبرنگاران گفت:«مذاکرات خیلی خوب پیش رفت ولی هیچ ویژگی خاصی نداشت.»

با این حال بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، ابیگیل گریس، یک متخصص چین در مرکز امنیت نوین امریکا معتقد است که این توافق فقط یک مهلت و وقفه برای هر دو کشور بود. او می‌گوید:«یک دوره تنفس عمومی برای مدت سه ماه انتظار می‌رود که البته در پشت صحنه آن، مذاکرات سخت بین دو بوروکراسی برگزار خواهد شد.» گریس تأکید می‌کند: «جنگ تجاری هنوز تمام نشده است.»اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

ریحانه یاسینی

آیا این خبر مفید بود؟