به گزارش رکنا، طبقه متوسط فراموش شده‌ای که از سال 2008 و بحران اقتصادی آن زمان در اروپا در سختی و رنج به سر می‌برد و تحت فشار مالیات‌هایی که در این یک دهه برای آنها وضع شده، هر روز محکم‌تر از روز قبل کمربندها را می‌بندد، به خروش آمده و حرکت خود را آغاز کرده‌ است. این حرکت که در قالب جنبش «جلیقه زردها» از شهرهای مختلف فرانسه آغاز شده‌ بود و روز شنبه در بروکسل خودنمایی کرده بود، دیروز در هلند نیز مشاهده شد. به گزارش خبرگزاری آناتولی، در شماری از شهرهای هلند، معترضان به وضعیت اقتصادی این کشور با پوشیدن جلیقه‌های زرد، به خیابان آمدند. بنابراین گزارش، تظاهرات در شهرهای نیجمگن، ماستریخت، آلکمار، لوواردن و گرونینگن چشمگیر بود و در لاهه نیز 200 نفر مقابل ساختمان پارلمان این کشور گرد آمدند. پلیس Police هلند 4 نفر از این معترضان را دستگیر کرد و از معترضان خواست خیابان‌های اطراف پارلمان را ترک کنند. با این حال برخی معتقدند، این شروع اعتراض‌ها در هلند است و احتمال دارد در روزهای آتی شاهد تجمع‌های پر جمعیت‌تری در هلند باشیم.

روزنامه «ساندی اکسپرس» چاپ بریتانیا نیز با توجه به اظهارات یکی از سازمان‌دهندگان جنبش جلیقه زردها در پاریس پیش‌بینی کرد، دامنه این اعتراضات تا آلمان نیز کشیده شود. به نوشته این روزنامه یکی از سازمان دهندگان اعتراضات در فرانسه که خود را «ژیل» معرفی کرده، به سران کشورها هشدار داده و گفته‌ است: این آغاز ماجرا است. ما این جنبش را از فرانسه شروع کردیم، به بلژیک بردیم و حالا می‌خواهیم آن را تا آلمان، هلند، سراسر اروپا و حتی انگلیس گسترش دهیم.

وی در حالی این اظهارات را بیان داشت که روز شنبه معترضان در بروکسل گرد ساختمان‌های متعلق به اتحادیه اروپا جمع شدند و علیه سیاست‌های اقتصادی شعار دادند. آنها یکی از وسایل نقلیه پلیس را نیز به آتش کشیدند. روز شنبه در دوبلین، پایتخت ایرلند نیز در تظاهراتی در اعتراض به وضعیت مسکن در این کشور که از پیش برنامه‌ریزی شده بود، شماری از معترضان با پوشیدن جلیقه‌های زرد رنگ حمایت خود را از جنبش جلیقه زردها اعلام کردند.

آتش خاموش نشدنی در پاریس

صبح دیروز در حالی که آتشی که شب قبل پاریسی‌ها با به آتش کشیدن یک ساختمان در خیابان شانزه‌لیزه برپا کرده ‌بودند، همچنان روشن بود، معترضان خبر دادند، تا کریسمس به این اعتراض‌ها ادامه خواهند داد. نگرانی از تداوم اعتراض‌ها دولت را که منتظر بازگشت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری این کشور از نشست گروه 20 در آرژانتین است، واداشت تا خبر دهد، برای جلوگیری از تداوم بی‌نظمی‌ها در حال تصمیم‌گیری برای اعلام وضعیت فوق‌العاده است. دولت فرانسه که اعتراف کرده ‌است این بدترین ناآرامی فرانسه در دو دهه گذشته است، ۱۰ هزار نیرو را برای مقابله با تظاهرات جلیقه زردها فراخوانده است.

در درگیری‌های روز شنبه در پاریس، ۹۰ نفر زخمی و ۲۲۴ نفر بازداشت شدند. معترضان یک هتل و ساختمان و بیش از ۱۰ خودرو را به آتش کشیدند. در همین حال خبرگزاری اسپوتنیک نیز خبر داد در جریان اعتراض‌های روز شنبه در فرانسه یک نفر در سانحه رانندگی در حاشیه این اعتراض‌ها در جنوب این کشور در گذشت. این دومین فردی است که در جریان این اعتراض‌ها به‌دلیل سانحه رانندگی جان خود را از دست می‌دهد.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

لاله مهرزاد

آیا این خبر مفید بود؟