به گزارش رکنا، شهر «الجاهلیه» در استان «جبل لبنان» شنبه (دیروز) شاهد تنش‌هایی در پی تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت «وئام وهاب» رئیس حزب «التوحید العربی» و نزدیک به جریان «هشت مارس» بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های لبنانی ماجرا از آنجا شروع شد که وئام وهاب در ویدئویی دست به انتقاداتی تند علیه «سعد الحریری» نخست‌وزیر مکلف و عدم موفقیت وی در تشکیل دولت جدید پرداخت؛ موضوعی که خشم خانواده الحریری و محافل وابسته به 14 مارس را برانگیخت و منجر به درگیری‌هایی میان طرفدران حزب التوحید‌العربی و المستقبل شد.

پس از این موضوع، پنجشنبه هفته گذشته تعدادی از وکلا، دادخواستی علیه وهاب به دادستانی کل و به اتهام توهین به الحریری و نیز فتنه‌انگیزی ارائه دادند. شنبه (دیروز) شعبه اطلاعات نیروهای امنیت داخلی منزل وی در «الجاهلیه» را محاصره کردند تا او را بازداشت کنند. بنا به گفته شاهدان عینی، درگیری و تیراندازی میان محافظان ویژه وهاب و نیروهای امنیت داخلی رخ داد.

طی این درگیری‌ها یکی از محافظان وهاب به نام «محمد بودیاب» به ضرب گلوله زخمی شد، وی به بیمارستان «رسول اعظم» منتقل شد اما بر اثر شدت جراحات جان خود را از دست داد و قرار است امروز (یکشنبه) تشییع شود.

وئام وهاب در گفت‌وگویی با شبکه «المیادین» مسئولیت این خونریزی را به عهده سعد الحریری دانست و گفت آنچه اکنون مهم است «حفظ آرامش» است.

این نماینده دروزی لبنان در ادامه تصریح کرد: تصمیم من برای چگونگی برخورد با تحولات مذکور دیگر فردی نیست بلکه این تصمیم به عهده سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله است.

وئام وهاب سپس اعلام کرد او این اتفاق و کشته شدن محافظش را تلاش برای ترور Assassination خودش می داند. وی گفت: عناصر نقاب‌زده تلاش کردند ما را وارد درگیری کنند تا من را ترور کنند و (این درگیری) کشته‌های دیگری به جای بگذارد.

بر اساس گزارش وبگاه «التیار»، وئام وهاب گفته گزارش پزشکی قانونی نشان می‌دهد «محمد بودیاب» با گلوله یک تک‌تیرانداز کشته شده و گلوله‌ای که به بدن وی اصابت کرده از سلاح « M16، یا M4» شلیک شده است. وی افزود بودیاب فقط در فاصله پنج متری او ایستاده بوده است.

شبکه «الجدید» هم به نقل از وهاب نوشت: خون بودیاب بر عهده «عماد عثمان» (مدیرکل نیروهای امنیت داخلی لبنان) است او دروغگوست؛ سرنوست سعد الحریری زندان Prison است و اگر شرایط سیاسی تغییر کند وی پشت میله‌های زندان خواهد رفت؛ حزب‌الله، لبنان را را از کشتاری بزرگ نجات داد.

وهاب در ادامه گفته از نیروهای وابسته به حزب التوحیدالعربی خواسته طی تشییع بودیاب هیچ تیراندازی نداشته باشند و مسیرها را نبندند.

در بیانیه مدیریت کل نیروهای امنیتی داخلی که در توضیح اتفاقات هفته گذشته الجاهلیه صادر شده، آمده است وهاب به چند تماس تلفنی که به تلفن همراه و نیز دفتر او با هدف فراخواندن برای تحقیق بوده، پاسخ نداده و همچنین به ابلاغ‌هایی که حضوری برای او برده شده، توجهی نکرده است.

به همین دلیل شعبه اطلاعات نیروهای داخلی به محل زندگی وی رفتند تا او را برای تحقیق با خود بیاورند اما مشخص شد وی از منزل خود فرار Escape کرده و امکان تماس با او وجود ندارد؛ نیروها در حال ترک مکان بودند که از منزل مجاور منزل وهاب تیراندازی شدید رخ داد.

دبیرکل حزب التوحید العربی بیانیه نیروهای امنیتی درباره اتفاقات الجاهلیه را پر از دروغ خوانده و نوشته وئام وهاب در زمان حضور نیروهای امنیتی در منزل بوده و با تلفن صحبت می کرده است.

در ادامه بیانیه این حزب آمده: اینچنین ابلاغ‌ها برای احضار یک شخص باید از طریق قانونی صورت بگیرد نه به شیوه شبه‌نظامیان.

این حزب تأکید کرد محافظ وئام وهاب با تیر یک تک‌تیرانداز کشته شده و باید تکلیف این موضوع روشن شود. اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟