به گزارش رکنا، ارتش سوریه نیز در واکنش به عملیات تروریستهای «جبهه النصره» با توپخانه، عناصر این گروه را در «اللطامنة، الجیسات و شمال محردة» واقع در ریف شمالی «حماة» و در محورهای «السرمانیة و الصخر» واقع در غرب «سهل الغاب» هدف قرا داد.

این اقدام ارتش سوریه واکنشی به نقض توافق سوچی بود که از رهگذر تلاش آنان برای نفوذ به مواضع نیروهای سوری در شمال حماه صورت گرفت.

تروریستها در واقع در کنار تلاش برای نفوذ به مواضع ارتش سوریه، ایست و بازرسی «الزلاقیات» وابسته به نیروهای سوری را هدف حملات خمپاره‌ای خود قرار دادند.

ارتش سوریه همچنین عناصر تروریستی «الحزب الترکستانی» را در «الخوین و التمانعه» واقع در ریف جنوب شرق ادلب هدف قرار داد.

عناصر الترکستانی ضمن نقض توافق سوچی، قصد داشتند از منطقه «عاری از سلاح» ادلب به عنوان محلی برای آغاز حملات خود به مواضع نظامی ارتش سوریه در مرزهای منطقه مذکور استفاده کنند.

عناصر تروریستی دو روز پیش نیز قصد نفوذ به مواضع ارتش سوریه در اطراف منطقه عاری از سلاح را داشتند که ارتش سوریه حملات آنان را دفع کرد.

نیروهای سوری در واکنش به این اقدام تروریستها، مواضع آنان را در «التح، جرجناز، الشعرة، السکیک»، التمانعة و الخوین در جنوب و شرق ادلب هدف قرار داد.

عناصر النصره همچنین در محور السکیک در حال وارد کردن تجهیزات نظامی است.

در کنار دفع حملات تروریستها، ارتش سوریه از هفت روز پیش گذرگاه «ابوالظهور» را در ادلب مجددا باز کرد تا افراد غیر نظامی بتوانند از مناطق اشغالی تروریستها خارج شوند.

خبرگزاری اسپوتنیک جمعه گذشته اعلام کرد که طی پنج روز باز بودن گذرگاه ابوالضهور حدود 800 خانواده یعنی نزدیک به سه هزار و 500 غیر نظامی از مناطق تحت اشغال تروریستها خارج شدند.

روسای جمهوری روسیه و ترکیه در سوچی روسیه در بیست و ششم شهریور ماه گذشته، اعلام کردند که یک منطقه حائل و عاری از سلاح به عمق ۱۵ تا ۲۰ کیلومتر در بین خطوط تماس ارتش سوریه و افراد مسلح در شمال غرب سوریه ایجاد خواهد شد و بعد از عقب نشینی گروه‌های مسلح و ارتش سوریه از این مناطق« فقط نیروهای روسی و تُرک در آن مستقر خواهند شد.

بر اساس این توافق قرار بود در مرحله نخست یک منطقه عاری از سلاح در اطراف شهر ادلب ایجاد شود. در مرحله دوم نیز باید سلاح سنگین جمع‌آوری می‌شد و در مرحله بعد نهادهای دولتی سوریه پیش از پایان سال جاری میلادی فعالیت خود را آغاز کنند، ولی ترکیه هنوز نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟