در سالهای اخیر بین 50 تا 55 تن طلا به ارزش 3 میلیارد دلار از لیبی به امارات قاچاق شده است.

بر این اساس، دایره تجارت خارجی در مرکز آمار و ارقام وابسته به وزارت برنامه ریزی در دولت وفاق ملی (لیبی) اعلام کرد: مقدار طلایی که از لیبی به امارات قاچاق شده است حدود پنجاه تا پنجاه و پنج تن است.

اطلاعات این مرکز به دوره زمانی که این میزان طلا به امارات قاچاق شده است یا اینکه آیا مقادیری از آن متعلق به بانک مرکزی بوده یا خیر، اشاره ای نکرده اما برخی از منابع تاکید کردند این قاچاق در دوره پس از وقوع انقلاب یعنی از سال 2011 تاکنون اتفاق افتاده است.

ازسوی دیگر، علی قریره -- مدیر اجرایی مرکز آمار و ارقام وابسته به وزارت برنامه ریزی دولت وفاق ملی -- با تاکید بر اینکه میزان قاچاق طلا به امارات و به طور مشخص به دبی در دوره گذشته بسیار بالا بوده است، از دولت خواست برای توقف عملیات قاچاق اقدام کند.

قریره با تاکید بر دقیق بودن اطلاعات و داده های مرکز آمار، گفت: مستنداتی رسمی درباره قاچاق طلای محلی به امارات به ارزش سه میلیارد دلار وجود دارد. بنا به گفته ناظران، عملیات قاچاق طلای لیبی در چند وقت اخیر به علت وخامت اوضاع امنیتی این کشور و نبود نظارت، افزایش یافته است.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟