پس از عبور یک رزمناو نیروی دریایی آمریکا از نزدیکی جزایر مورد مناقشه واقع در دریای چین جنوبی، پکن امروز جمعه اعلام کرد «اعتراض جدی» خود را به اطلاع واشنگتن رسانده است.

تنش‌های میان این دو قدرت در آب های مورد مناقشه در آسیا در شرایطی بالا گرفته که روابطشان پیش تر به علت مناقشه تجاری تیره و تار شده است. ناوگان آمریکا در اقیانوس آرام در بیانیه ای اعلام کرد رزمناو یو اس اس چنسلرزویل USS Chancellorsville که مجهز به موشک های هدایت شونده است، روز دوشنبه به منظور به چالش کشیدن «ادعاهای دریایی افراطی» چین، از نزدیکی جزایر پاراسل Paracel عبور کرد.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری اعلام کرد کشتی آمریکایی بدون اجازه وارد آب های چین شد و پکن با «اعتراض جدی»، موضع خود را ابراز کرده است.

ارتش چین اعلام کرد "کشتی ها و هواپیماهایی به منظور رصد کشتی آمریکایی و هشدار به آن برای خروج از منطقه، اعزام کرده است." آمریکا به ویژه از ایجاد جزایر (مصنوعی) توسط چین و احداث تاسیسات نظامی روی آنها انتقاد کرده است. چین مدعی مالکیت بیشتر دریای چین جنوبی و جزایر آن است و آمریکا را به دامن زدن به تنش های نظامی متهم می کند. برونئی، مالزی، فیلیپین و ویتنام، همگی، مدعی مالکیت بخش هایی از این آبراه هستند. تایوان نیز مدعی مالکیت این آبهاست.اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

آیا این خبر مفید بود؟