حدود ساعت 21 و 20 دقیقه شامگاه پنجشنبه ( 8 آذر 1397) رژیم صهیونیستی تقریبا به مدت 45 دقیقه حدود 70 فروند موشک به سمت اهدافی در سوریه پرتاب کرد که با واکنش سریع سامانه های دفاعی ارتش سوریه روبرو شد. در باره این حادثه Incident چند نکته مطرح می شود:

این موشک ها حداقل به سمت 3 هدف در سوریه پرتاب شد: 1- منطقه الکسوه در جنوب دمشق 2- منطقه الدیماس در مثلث قنیطره، دمشق و درعا 3- منطقه الکناکر واقع در جنوب دمشق. همه این اهداف مقرهای نظامی بوده اند.

صهیونیست ها مدعی هستند که سامانه های دفاعی سوریه تنها چند فروند از این موشک ها را رهگیری و منهدم کرده است و مابقی موشک ها به اهداف اصابت کرده اند. اما خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) به نقل از منابع نظامی سوریه از انهدام همه موشک های اسرائیلی خبر داده است.

گزارش ها در مورد سامانه های پرتابی موشک های اسرائیل متفاوت است برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که جنگنده های اسرائیلی این حملات را انجام داده اند و برخی دیگر با توجه به سرنگونی یک جنگنده این رژیم در حمله پیشین، تاکید دارند که این موشک ها هوا به زمین نبوده بلکه زمین به زمین بوده است.

برخی گزارش ها از وقوع انفجارهایی بزرگ در بلندی جولان خبر می دهند که در اشغال صهیونیست ها است. بر همین اساس برخی سرنگونی یک جنگنده اسرائیلی در اثر هدف قرار گرفتن از سوی سامانه دفاعی سوریه را محتمل می دانند. هرچند سخنگوی ارتش صهیونیستی صدای انفجار را ناشی از فرود یک موشک سوری در منطقه ای در جولان اشغالی اعلام کرده است. البته برخی منابع اسرائیلی نیز اعلام کرده اند که اجسام نورانی متعددی را مشاهده کرده اند که از سوریه به سمت بلندی های جولان می رفتند و در پی آن صدای انفجار شنیده شده است.

از آخرین حمله موشکی اسرائیل به سوریه تقریبا 75 روز می گذرد و به همین دلیل درباره چرایی و اهداف حمله 8 آذر اسرائیل به سوریه احتمالات متعددی وجود دارد. البته اسرائیل ادعا کرده که این حملات را به مقرهای پشتیبانی ایران انجام داده است و علت آن هم فرود یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 حامل تسلیحات نظامی ایران در فرودگاه «بیروت» بوده است! شما پیدا کنید رابطه میان بیروت لبنان و حمله به سوریه را !!

اما تحلیلگران اقدام اسرائیل در این حمله را پس از 75 روز از آخرین حمله به سوریه با اهدافی چندگانه می دانند:

الف: آزمودن میزان کارایی و نقطه های کور و قابل رخنه در سامانه دفاعی « اس 300 » روسی با هدف برنامه ریزی برای حملات موثر این رژیم و یا آمریکا و فرانسه و انگلیس در آینده که با توجه به تحرکات در سطح منطقه چندان بعید نیست. اخیرا مدیریت عملیاتی سامانه «اس 300» به نیروهای آموزش دیده ارتش سوریه محول شده است. البته فرماندهی نظامی سوریه با هوشیاری ترجیح داد همچنان از موشک های پیشرفته « رسام » و سامانه قدیمی « اس 200 » برای مقابله با موشک های پرتابی اسرائیل استفاده کند. سامانه ای که ارتقاء یافته است و در حمله قبلی توانست یک فروند از جنگنده پیشرفته اسرائیل را سرنگون کند.

ب: تشدید فشار روانی به ارتش سوریه در جنگ با تروریست Terrorist ها از دیگر اهداف این حمله می تواند باشد. خصوصا که همزمان تروریستها در چند محور در استان ادلب و شهر حماء به موضع ارتش حمله کرده و تلاش داشتند با نقض توافق ترکیه و روسیه، پشیروی هایی داشته باشند. همچنین این اقدام همزمان با تحرکات نیروهای قسط و دیگر نیروها در شرق فرات و حملات متعدد به مواضع ارتش سوریه نیز افزایش نیروهای آمریکایی و ارسال سلاح های سنگین و نیمه سنگین این کشور به شرق فرات و تقویت پایگاه های نظامی غیر قانونی خود در این منطقه و نیز ورود برخی نیروهای کشورهای عربی به این منطقه صورت گرفته است.

ج: این حمله می تواند به عنوان مقدمات و تحریکی برای حمله احتمالی آمریکا و برخی کشورهای اروپایی به مواضع ارتش سوریه به بهانه و اتهام تکراری استفاده از تسلیحات شیمایی در ادلب محسوب شود همچنانکه در حادثه غوطه شرقی نیز رژیم صهیونیستی قبل از حمله آمریکا و انگلیس و فرانسه به مواضع ارتش سوریه حملاتی داشته است. خصوصا که گزارش های زیادی از جابجایی تسلیحات شیمیایی توسط تروریست ها با کمک کشورهای غربی خصوصا فرانسه دریافت شده است و شواهدی نیز از حضور گروه موسوم به کلاه سفید ها که نقش آفرینان سناریوهای شیمایی هستند هم دیده شده است.

د: با شروع بحران سوریه، تسلط ارتش سوریه بر آسمان این کشور تقریبا از دست رفته است و هواپیماهای جنگی و شناسایی اسرائیل بدون هیچ مزاحمتی در آسمان سوریه جولان می دادند اما با تقویت سامانه های دفاعی این کشور، فضای سوریه مانند گذشته امن نیست و اسرائیل نمی خواهد از برتری که داشته است، چشم پوشی کند. هر چند تحویل سامانه «اس 300 » به سوریه از سوی روسیه و امکان تقویت آن با سامانه های پیشرفته تر مانند «اس 400» نوعی هشدار به اسرائیل محسوب می شود و ممکن است در آینده اسرائیل هزینه های سنگینی را به جهت تکرار ماجراجویی های احمقانه در سوریه پرداخت کند.

ذ : کاهش تبعات شکست مفتضحانه اطلاعاتی و نظامی اسرائیل در جنگ تقریبا 3 روزه اخیر غزه که ابهت ارتش و ساختار سیاسی اسرائیل را در هم شکسته است و ارتش و دولت با انتقادهای شدیدی روبرو هستند، شاید مهمترین دلیل حمله موشکی اخیر اسرائیل به اهدافی در سوریه باشد. در حال حاضر دولت و ارتش ضمن اینکه در معرض شدید ترین انتقادها قرار دارند، نوعی بی اعتمادی هم نسبت به آنها وجود دارد و روحیه نظامیان هم بشدت پایین آمده است. اسرائیل تلاش دارد با این نوع اقدامات هم روحیه ارتش را بازسازی کند و هم انتقادها را تا حدی کاهش دهد و هم اعتماد را به جامعه صهیونیستی برگرداند. گزارش ها از وارد شدن خسارت سنگین در حوزه اقتصادی اسرائیل حکایت دارد. این خسارت ها همچنان خصوصا در حوزه سرمایه گذاری، استمرار دارد. استمرار شرایط بی اعتمادی می تواند در آینده نزدیک این رژیم را وارد بحران شدید اقتصادی کند. مانورهای نظامی اخیر ارتش صهیونیستی در چند روز قبل نیز در همین چارچوب ارزیابی می شود.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟