معبد Seafield Sri Maha Mariamman در سوبانگ جایا ایالت سلانگور ، به عنوان یکی از معابد مهم هندوهای مقیم مالزی است و هندی ها معتقدند این معبد قدمت 100 ساله دارد.

رسانه های مالزی به نقل از فوزی هارون رئیس پلیس Police مالزی گزارش دادند: درگیری که شب گذشته دراین معبد رخ داده یک دعوای نژادی نبوده بلکه به دلیل اختلاف در مالکیت زمین معبد به وقوع پیوسته است.

وی گفت که تمام مردان مالایی عامل این درگیری ها دستگیر شدند اما تحقیقات همچنان دراین زمینه ادامه دارد و همه جوانب این اقدام خشونت بار مورد بررسی پلیس قرار خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، پس از ورود دهها نفر از افرادی که چهره خود را پوشانده بودند، درگیری میان آنها و هندوهای حاضر شکل گرفت که منجر به مصدومیت 6 نفر و به آتش کشیدن افزون بر 10 دستگاه خودرو شد. این درگیری با دخالت پلیس پایان یافت.

مالایی ها 60 درصد از جمعیت حدود 32 میلیون نفر مالزی را تشکیل می دهند، چینی ها حدود 23 درصد و هندی ها قریب به 7 درصد از این جمعیت را به خود اختصاص داده اند.

مسئولان مالزی با توجه به شرایط جمعیتی و چند نژادی بودن این کشور همواره بر وحدت نژادها تاکید کرده اند و در مورد بروز هر نوع درگیری نژادی دراین کشور هشدار داده شده است.

مالزی سال 1969 شاهد درگیری های خونین نژادی در این کشور بود. این درگیری ها در کوالالامپور و بخش هایی از ایالت سلانگور به وقوع پیوست و در نتیجه آن شمار زیادی از مردم کشته شدند.

هر چند که آمار دقیق این کشته شدگان هرگز اعلام نشد، اما منابع غربی تعداد کشته شدگان را 600 تا یکهزار نفر اعلام کردند که بیشتر آنها از نژاد چینی بودند.

این موضوع باعث اعلام وضعیت اضطراری ملی و همچنین انحلال مجلس این کشور شد و شورای ملی به عنوان دولت سرپرست اداره مالزی را از سال 1969 تا 1979 عهده دار شد.

اخبار 24 ساعت گذشته رکنا را از دست ندهید

 

آیا این خبر مفید بود؟