به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "ولادیمیر چیژوف" نماینده دائم روسیه در مقر اتحادیه اروپا در بروکسل معتقد است، اگر کشورهای اروپایی موضع گیری قاطعی برای حفظ پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط از خود نشان ندهند، کابوسی که چند دهه قبل همواره بر آنها سایه افکنده بود، به واقعیت تبدیل خواهد شد.

وی در سخنرانی در کنفرانسی در قبرس گفت: «اظهارات دولت آمریکا درباره قصد خروج از پیمان موشکی سال 1987 که یکی از پایه‌های اصلی حفظ صلح و ثبات جهانی و همچنین کنترل تسلیحاتی است، در ادامه اقدامات غیرسازنده آنها صورت می‌گیرد.»

وی افزود: «اروپا بیشترین سود را از نابودی انواع موشک‌های برد کوتاه و متوسط و دارای کلاهک‌های هسته‌ای می‌برد. به همین دلیل باید از این مسئله جلوگیری شود که باردیگر با کابوس وحشتناک دهه‌های گذشته مواجه شود. البته اگر آنها موضع گیری قاطعی در این رابطه از خود نشان ندهند.»

طی سال‌های اخیر مقامات مسکو و واشنگتن به طور مرتب یکدیگر را به نقض پیمان موشکی متهم می‌کردند و اخیراً هم دونالد ترامپ Trump اعلام کرد که آمریکا از این پیمان خارج شده و بر توان بالقوه هسته‌ای خود خواهد افزود.خواندنی های رکنا را در اینستاگرام دنبال کنید

آیا این خبر مفید بود؟